اسناد اختراع

اسناد اختراعReviewed by رسول عطائیان on Jul 16Rating: 5.0اسناد اختراعاسناد اختراع شامل بخش های زیر است: عنوان اختراع شرح و توصیف  ادعاها خلاصه نقشه ها

اجزای اسناد اختراع

اسناد اختراع شامل بخش های زیر است:

  1. عنوان اختراع
  2. شرح و توصیف 
  3. ادعاها
  4. خلاصه
  5. نقشه ها

تهیه اسناد اختراع

۱٫ عنوان اختراع

در عنوان بهتره است تکنیکی از اختراع، بکار ببرید. ترجیحا از بکار بردن اصطلاحاتی مانند قابلیت که نشان دهنده، مزیت کار هست، در عنوان خودداری نمایید.

بهتر است عنوان اختراع حداکثر یک خط ( بین ۳تا۱۰ کلمه ) باشد.

در پروسه ثبت احتمال دارد بعد از دریافت نتیجه جستجوی بین المللی، عنوان دیگری توسط مرجع جستجو پیشنهاد داده شود.

۲٫ شرح و توصیف اختراع

شرح و توصیف در اسناد اختراع  باید شامل بخش های زیر باشد:

الف. زمینه فنی اختراع

هر اختراع برای رسیدن به هدف یا اهداف خود حداقل از یک زمینه فنی استفاده کرده است. این زمینه و یا زمینه ها را به طور کوتاه و در حدود دو خط بیان کنید.

زمینه فنی اختراع ممکن است یکی از شاخه های علم مانند مکانیک، شیمی، متالوژی، برق، فیزیک، بیوتکنولوژی، مواد زیستی، شیمی آلی، فناوری اطلاعات، کشاورزی و … باشند.

بامشخص کردن زمینه فنی اختراع ،محصول ازنظر ماهیتی ( نه کاربردی) زیر نظر کارشناسان مرتبط بررسی میشود.

به عنوان مثال درصورتی که اختراع شما یک موتور درون سوز با مشخصات فنی جدید می باشد میتوانید به موتورهای درون سوز به عنوان زمینه فنی اختراع  اشاره نمایید.

ب. مشکل فنی موجود

هدف از هر اختراع حل کردن یک مشکل، به صورت فنی است به عبارتی هر اختراع باید حداقل یک مشکل فنی موجود را برطرف کند، در این بخش بدون اشاره به راه حل فقط مشکل یا مشکلات موجود (از ابعاد مختلف؛ فنی، بهداشتی، تکنیکی، کاربردی، اقتصادی و…) را که قرار است در اختراع برطرف را بیان کنید.

علاوه بر آن مشکلات و محدودیت هایی که در سایر روش ها و راهکارهایی که تاکنون وجود داشته و به نحوی مرتبط با موضوع طرح شما می باشند، را هم نیز بیان نمایید.

پ. شرح دانش پیشین و سابقه پیشرفت اختراع

به احتمال زیاد برای مشکلاتی که شما در بخش مشکل فنی عنوان کردید راه حل هایی وجود داشته است ولی به اندازه کافی مشکل را برطرف نکرده است.

در این بخش از اسناد اختراع شما باید به آن راه حل های دیگر اشاره کنید و دلیل ناکارآمد بودن آنها را نیز بیان نمایید، توضیحات شما به اندازه ای باشد که دقیقا بتوان تفاوت اختراع شما با نمونه های موجود را درک نمود.

مشکلات و محدودیت هایی که هریک از این روش ها دارند را باید در قسمت مشکل فنی بیان نمایید و در این قسمت نیز راه حل اصلی اختراع خود را بیان نکنید.

برای دسترسی به منابع اختراعات ثبت شده در دنیا می توانید از توضیحات مقاله ی استعلام اختراع استفاده نمایید و در صورت تمایل به جستجو توسط این مرکز نیاز به جستجو توسط منبع معرفی شده نمی باشد، فقط نمونه هایی که تاکنون اطلاع دارید را بیان نمایید.

ت. ارائه راه حل برای مشکل فنی

در این قسمت باید روش و راهکار اختراعی خود را به طور کامل و شفاف توضیح دهید و به گونه ای که اصطلاحا شخصی با داشتن مهارت فنی عادی در آن زمینه، قادر باشد با بازخوانی شرح موجود و اسناد اختراع، اختراع مورد نظر را بسازد. به بیانی دیگر در این قسمت باید ۰ تا ۱۰۰ اختراع خود را تشریح نمایید.

در واقع شما باید راهکاری برای رفع مشکلات بیان شده داشته باشید، در این قسمت، توضیحات فنی و تکنیکی و اساس اختراع خود را به صورت کامل توضیح دهید. اصلاحا توضیحات شما باید به نحوی نظام مند و شفاف باشد که یک نفر با دانش عادی بتواند آن را بسازد و ابهامی نداشته باشد.

برای درک بهتر توضیحات، می توانید ضمن توضیحات به تصاویر و نقشه های هر بخش ارجاع دهید.

ث. توضیح اشکال و نقشه ها

نقشه ها را در فایل جداگانه ای ذخیره و شماره گذاری کرده و قطعات موجود در نقشه را نیز جداگانه شماره گذاری کنید. در شرح و توصیف هنگامی که میخواهید نقشه ها را توصیف کنید از شماره های قطعه استفاده نمایید تا مشخص شود درباره کدام قطعه صحبت میکنید.

توجه داشته باشید در این قسمت باید برتری های کار خود رابیان کنید بدون مقایسه با نمونه های دیگر، فقط مزایا طرح خودتان

ج. بیان واضح و دقیق مزایای اختراع

در این قسمت لیستی ار مزایای استفاده از اختراع را به صورت موردی بیان نمایید.

چ. ذکر صریح کاربرد

در برخی از طرح ها ممکن است کاربرد اختراع مشخص نباشد یا کاربردهای متفاوتی برای آن وجود داشته باشد.در این بخش کلیه کاربردهای تکنیکی اختراع خود و را به تفصیل توضیح دهید.

ح. توضیح حداقل یک روش اجرایی برای به کارگیری اختراع

در این قسمت یک نوع از روش های استفاده از طرح خود توسط کاربر را به طور واضح بیان کنید. (چگونگی استفاده)

توجه داشته باشید که در برخی از اختراعات احتمال دارد که نیازی به توضیح در مورد یک یا دو مورد از موارد بالا از اسناد اختراع نباشد ولی به طور کلی سعی کنید در خصوص همه موارد بالا در شرح و توصیف،مطلب و موضوعات مفیدی درج کنیم.

 

  • چرا باید اختراع خود را به طور کامل فاش نمایم؟

ثبت-اختراع

۳٫ ادعانامه اختراع

یکی از مهمترین اهداف ثبت اختراع کسب حمایت در هنگام نقض حق اختراع توسط دیگران است.در چنین حالتی ادعانامه آن بخشی از پرونده اختراع است که توسط قاضی مورد بررسی قرار خواهدگرفت، تا مشخص شود اخحتراع نقض شده است یا نه.

از سوی دیگر پس از پایان ثبت اختراع، درصورتی که تقاضای مشابه ای به ادارت مربوطه برسد، با بررسی ادعانامه ها میتوان به این موضوع پی برد که آیا اختراع دوم، دارای شرط جدید بودن یا گام ابتکاری نسبت به اختراع اول هست یا خیر.

۴٫ خلاصه اختراع

به خلاصه ای از مشکل فنی و دانش پیشین و راه حل، در دو پاراگراف (حدود نیمی از صفحه A4 )اشاره شود.

این بخش فقط به این منظور تهیه میشود که مخاطب بتواند خیلی سریع و کوتاه با کلیات اختراع آشنا گردد.

  • کلماتی که بهتر است در قسمت خلاصه اختراع ننویسیم

ثبت اختراع

۵٫ نقشه های اختراع

نقشه های اختراع باید بصورت نقشه فنی (متشکل از خطوط سیاه) و بدون رنگ طراحی شوند. در بعضی موارد نیاز به ترسیم نقشه انفجاری از قطعه میباشد.

هر نقشه در یک صفحه از فایل PDF ذخیره گردد و همه صفحات شماره گذاری شوند، در مورد نحوه شماره گذاری قطعات نیز همانطور که در بخش شرح و توصیف توضیح داده شده باید عمل گردد.

توجه داشته باشید در تمام اختراع ها این مورد ضروری نمی باشد.

در صورتی که در تهیه و ترسیم نقشه فنی نیاز و دیگر بخش های اسناد اختراع به مشاوره و راهنمایی دارید میتوانید با کارشناسان مرکز نوآوری و کارآفرینی تک تماس حاصل نمایید و از خدمات مشاوره رایگان این مرکز بهره مند شوید.