سایت اختراعاتReviewed by رسول عطائیان on Sep 7Rating: 5.0سایت اختراعاتختراع و توجه به «حقوق مالکیت فکری» یکی از زیرساخت هایی که می تواند ضامن موفقیت اقتصادی و فناوری پژوهشگران و شرکت های دانش بنیان در عصر دانایی باشد. حقوق مالکیت فکری، مفهوم حقوقی نوینی است که از فعالیت‌ها و محصولات فکری در زمینه‌های تجاری، علمی، ادبی و هنری حمایت می کند. به عبارت دیگر، حقوق مالکیت فکری مجموعه ای از قوانین و مقرراتی است که از اثرات ناشی از فکر، خلاقیت و ابتکار بشر حمایت کرده و در این راستا یک سری حقوق مادی محدود به زمان و حقوق معنوی دائمی به پدید آورنده آن اعطاء می نماید

سایت اختراعات و توجه به «حقوق مالکیت فکری» یکی از زیرساخت هایی که می تواند ضامن موفقیت اقتصادی و فناوری پژوهشگران و شرکت های دانش بنیان در عصر دانایی باشد.

حقوق مالکیت فکری، مفهوم حقوقی جدیدی است که از فعالیت‌ها و محصولات فکری در زمینه‌های تجاری، علمی، ادبی و هنری حمایت می کند. به عبارت دیگر، حقوق مالکیت فکری مجموعه ای از قوانین و مقرراتی است که از اثرات ناشی از فکر، خلاقیت و ابتکار بشر حمایت کرده و در این راستا یک سری حقوق مادی محدود به زمان و حقوق معنوی دائمی به پدید آورنده آن اعطاء می نماید

اختراع چیست؟

اختراع بطور کلی به معنی راه حل جدید و نوآورانه برای یک مشکل فنی است. این راه حل ممکن است به ایجاد دستگاه، محصول، روش یا فرایند کاملا جدید مربوط باشد یا شاید فقط بهبود جزئی محصول یا فرایند شناخته شده ای باشد.

یا به عبارت دیگر اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرایند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه می‌کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آن‌ها را حل می‌نماید.

در صورتی که اختراعی واجد شرایط مندرج در قانون باشد در این صورت از حمایت آن کشور برخوردار شده و حق اختراع به مخترع اعطا می‌شود. دارندهٔ حق اختراع طبق قانون از حقوقی خاص بهره‌مند می‌گردد.

زمانی که اختراع ثبت می شود مستندات و توضیحات اختراع در اختیار عموم قرار میگیرد و از طریق سایت ها و منابع مختلف میتوان به اختراعات ثبت شده دسترسی پیدا کرد.

اگر شما نیاز به جستجوی این اختراعات برای اثبات طرح خود داشته باشید باید به این سایت ها رجوع کرده و از بین آنها، اختراعاتی که فکر میکنید مشابه و یا شبیه طرح شما هستند را بررسی کنید تا در روند ثبت شما اختلال ایجاد نشود و بتوانید تازگی و ناب بودن طرح خود را ثابت کنید.

«منابع و سایت هایی که اطلاعات و اسناد اختراع را در خود نگه داری میکنند»

جستجوی اختراع

داشتن یک طرح و ایده یا راه حل به تنهایی هیچ کمکی به ما نمی کند، تا زمانی که آن را عنوان یک دارای فکری ثبت و محافظت کنیم و این حفاظت زمانی محقق میشود که شرایط مالکیت فکری را داشته باشد و ما آن را ما آن را در مراکز مربوطه ثبت کرده باشیم

یکی از شرایط اختراع جدید بودن آن در دنیا میباشد که ما برای اطلاع برای اطلاع از جدید بودن طرح خود باید با استفاده از شیوه های مختلف جستجوی اختراع و در منابع مختلف جستجو کنیم که تسلط بر زبان انگلیسی را میطلبد.

برخی سایت های اختراعات یا منابع جستجوی اختراع شامل

روش های جستجوی اختراعات

پس از مراجعه به سایت اختراعات یا منابع جستجوی اختراعات، باید اختراعات مشابه طرح های خود را جستجو کنیم که برای این جستجو روش هایی مورد استفاده قرار میگیرد

استفاده از کلیدواژه‌ها

اولین و رایج‌ترین روش جستجو استفاده از کلیدواژه‌ها در حوزه موردنظر است. علاوه بر انتخاب چند کلیدواژه می‌توانید از مترداف آن‌ها نیز در جستجو استفاده نمایید.

به‌منظور نشان دادن اهمیت کلیدواژه‌ها می‌توانید از AND (و) ، OR (یا)  بین کلیدواژه‌ها استفاده کنید. دقت کنید AND و OR حتماً باید با حرف بزرگ تایپ شوند.

روش دیگر برای نشان دادن اهمیت کلیدواژه‌ها مشخص نمودن مکانی است که می‌خواهید جستجو در آنجا انجام شود (به‌طور مثال در عنوان یا چکیده یا متن کامل و…) در صورت مناسب انتخاب نشدن کلیدواژه‌ها، می‌توانید بامطالعه چند پتنت مرتبط با موضوع مدنظر کلیدواژه‌های بهتری انتخاب نمایید.

جستجو با روش طبقه بندی

پرونده‌های پتنت بر اساس زمینه‌های مختلف فناوری، طبقه‌بندی می‌شوند که یافتن و استخراج اطلاعات مرتبط با آن‌ها را برای ما آسان می‌کند؛ بنابراین می‌توانید ابتدا طبقه موضوع مورد جستجو را یافته و سپس جستجو را در آن طبقه انجام دهید.

ادارات مختلف مالکیت معنوی در جهان طبقه‌بندی‌های مختلفی را برای پتنت ها استفاده می‌کنند. ازجمله طبقه‌بندی‌های جهانی، طبقه‌بندی CPC (Cooperative Patent Classification) و (International Patent Classification) IPC است.

کدهای طبقه‌بندی بین‌المللی پتنت IPC

کدهای IPC مخفف کدهای طبقه‌بندی بین‌المللی پتنت به‌منظور یکسان‌سازی طبقه‌بندی اسناد پتنت استفاده می‌شوند. کدهای طبقه‌بندی IPC توسط دفاتر مالکیت معنوی برای اسناد پتنت اعمال‌شده و قابل‌رؤیت هستند و به‌صورت سالیانه بازنگری می‌شوند.

این کدها دارای سطوح سلسله مراتبی شامل بخش‌ها (sections)، کلاس‌ها (classes)، زیر کلاس‌ها (subclasses) و گروه‌ها (groups) گروه‌های اصلی و زیرگروه‌ها هستند. هر قسمت از کدهای IPC به‌وسیله یک نماد و یک عنوان شناخته می‌شود. در بالاترین سطح، به هشت بخش به شرح زیر تقسیم می‌شود:

A نیازهای انسانی (HUMAN NECESSITIES)

B انجام عملیات؛ حمل‌ونقل (PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING)

C شیمی؛ متالورژی (CHEMISTRY; METALLURGY)

D نساجی؛ کاغذ  (TEXTILES; PAPER)

E سازه‌های ثابت  (FIXED CONSTRUCTIONS)

F مهندسی مکانیک؛ روشنایی؛ گرم کردن؛ سلاح‌ها؛ انفجار

(MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING)

G فیزیک (PHYSICS)

H الکتریسیته ((ELECTRICITY

هر بخش شامل کلاس‌ها/ زیر کلاس‌ها/ گروه‌ها/ زیرگروه‌ها می‌باشد.

برای نمایش کلاس‌ها، ابتدا نماد بخش و سپس دو عدد می‌آیند. برای مثال کلاس C02 مربوط به «تصفیه آب و فاضلاب» از بخش شیمی/متالوژی و زیر کلاس C02F مربوط به «تصفیه آب» است.

برای نام‌گذاری گروه‌های اصلی در ادامه نماد زیر کلاس، ۱ تا ۳ عدد، سپس خط مورب و دو صفر می‌آید. برای مثال گروه اصلی C02F 1/00 «روش‌های تصفیه آب» را پوشش می‌دهد.

برای بیان زیرگروه‌ها بعد از خط مورب عددی حداقل دو کاراکتری می‌آید، برای مثال C02F 1/72 «تصفیه آب به کمک فرآیندهای اکسیداسیون» را شامل می‌شود. ساختار سلسله مراتبی زیرگروه‌ها درون گروه‌های اصلی شکل می‌گیرد و با نقطه‌هایی مشخص می‌شود.

برای فهمیدن تعریف هرکدام از زیرگروه‌ها، باید زیرگروه‌های بالایی، گروه اصلی و زیر کلاس خوانده شود تا زمینه فنی آن مشخص شود:

 

TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE

 

C02
TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE

 

C02F
Treatment of water, waste water, or sewage

 

C02F 1/00
•by oxidation

 

C02F 1/72
••with air

 

C02F 1/74

در هنگام جستجو شاخه فنی موردنظر، همیشه زیرگروه‌های دارای بیشترین نقاط را نیز مدنظر داشته باشید، زیرا این زیرگروه‌ها بیشترین جزییات را در آن زمینه بیان می‌کنند

شما میتوانید برای اطلاع بیشتر از گروه و زیر گروها به این ادرس مراجعه کنید

کدهای طبقه‌بندی CPC

کدهای CPC بر پایه کدهای IPC بوده با این تفاوت که نمادهای بیشتری نسبت به IPC  (در حدود ۲۵۰ هزار) داشته و ازاین‌رو تقسیم‌بندی جزئی‌تری را نسبت به آن دارد. به‌علاوه بخش Y به این کدها اضافه‌شده که مربوط به فناوری‌های خاص مرتبط با منافع عمومی، مانند انرژی‌های تجدید پذیر و شبکه‌های هوشمند است.

استفاده از نام مخترع و مالک

درصورتی‌که در زمینه موضوع موردنظر با نام مخترعان به نام در آن حیطه و یا مالکان و شرکت‌هایی که در آن زمینه از پیشگامان می‌باشند آشنایی داشته باشید، می‌توانید با واردکردن نام مخترعان در قسمت Inventors و یا نام مالکان و شرکت‌ها در قسمت Assignee، جستجو را انجام دهید.

سایت اختراعات که قابلیت جستجو با این موارد رادارند درمقاله جستجوی اختراع آورده شده‌اند.