سوالات متداول

سوالات متداول در زمینه های مختلف مالکیت فکری از جمله ثبت اختراع، طرح صنعتی، نام و علامت تجاری، ارزش گذاری و تجاری سازی طرح و ایده و.. به شرح زیر میباشد:

در صورت عدم رفع ابهامات و سوالات آن ها در بخش سوالات کاربران وارد کرده تا کارشناسان مرکز نوآوری و کارآفرینی تک به آن ها پاسخ دهند.

بعد از ورود اطلاعات مربوط به دانشگاه در بخش مالکین، در بخش نماینده قانونی، نوع نماینده قانونی را "وکیل رسمی" انتخاب نموده و مشخصات شخص معرفی شده از سوی دانشگاه را در آن بخش وارد نموده و در قسمت ضمائم معرفی نامه (نامه ای از سوی دانشگاه که شخص را به عنوان نماینده تایید می نماید) را به عنوان "وکالتنامه معتبر برای شخص مورد نظر" پیوست نمایید. همچنین در خصوص روزنامه تاسیس نیز، مجوز تاسیس دانشگاه را پیوست نمایید.
لطفا در صفحه مالکین، اقامتگاه همه مالکان را مجدد وارد نموده و سپس گزینه ثبت اطلاعات و بعد از آن گزینه ثبت موقت را انتخاب نمایید.
1-مراجعه حضوری جهت به روز کردن پرونده در خصوص اقساط پرداخت شده و همچنین دریافت شماره اظهارنامه و رمز اینترنتی 2-ورود به سایت و انتخاب گزینه ثبت انواع درخواست 3-تکمیل متن درخواست(نامه ای خطاب به اداره در خصوص پرداخت قسط مورد نظر) 4- کلیک بر روی دکمه" ادامه ثبت" 5-بازبینی اطلاعات و تایید اطلاعات 6-پرداخت هزینه و دریافت شماره مکانیزه توجه: شایان ذکر است با هر بار پرداخت، امکان پرداخت یک قسط میسر می گردد.
پس از چاپ و انتشار آگهی ثبت اختراع در روزنامه رسمی کشور متقاضیان (مالکین و مخترعین اختراع ) باید به همراه روزنامه رسمی که آگهی در آن به چاپ رسیده است و حاضر گردیده و پس از امضاء ذیل دفاتر ثبتی برای گرفتن ورقه اختراع اقدام نمایند . در صورتیکه متقاضی و مالکین چندین نفر باشند باید همگی برای امضاء ذیل دفاتر در اداره حاضر شده یا اینکه به احدی از مالکین وکالت محضری رسمی ارائه دهند که در آن به اخذ گواهی نامه ثبت اختراع مورد تقاضا تصریح شده باشد و در غیر اینصورت باید کلیه متقاضیان در اداره حاضر شوند .
استعلام را از طریق سایت، قسمت ثبت انواع درخواست (با موضوع "ارسال پاسخ استعلام مرجع ذی صلاح استعلام") برای اداره ثبت اختراعات ارسال نمایید iripo.ssaa.ir ===> " خدمات الکترونیک" ===> "انتخاب اداره ثبت اختراعات " ===> "ثبت انواع درخواست" ===> وارد نمودن شماره اظهارنامه و رمز شخصی ===> انتخاب "ارسال پاسخ استعلام مرجع ذی صلاح استعلام" از قسمت "موضوع درخواست" ===> "ادامه ثبت " ===> پیوست تصویر پاسخ استعلام در بخش بارگذاری ضمائم ===>"بازبینی و تایید اطلاعات" ===>"دریافت شماره مکانیزه" لازم به ذکر است در صورتیکه که مرجع با اداره ثبت اختراعات ارتباط الکترونیکی دارد نیاز به ارسال پاسخ استعلام توسط متقاضی نمی باشد. نوع ارتباط مرجع با اداره در بخش " لیست مراجع استعلام" در صفحه اصلی سایت بخش خدمات الکترونیک اداره ثبت اختراعات مشخص شده است
برای اظهارنامه ها با مالک ایرانی ،در مرحله چهار ثبت اظهارنامه الکترونیکی، هزینه مربوطه توسط سیستم محاسبه و صرفا از همانجا، پرداخت بصورت اینترنتی امکان پذیر است. تذکر : با تمامی کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب میتوان پرداخت را انجام داد.در مورد متقاضیان غیر ایرانی کـه در اجـرای مقررات کنوانسیون پـاریس ، تقـاضـاهـای خـود را مستقیمـاً تسلیم مرجع ثبت (اداره ثبت اختراعات اداره کل مالکیت صنعتی) می نمایند ، می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده درجدول هزینه ها را مطابق نرخ رسمی در بانک ملی بپردازند.
خیر متقاضیان می توانند با ورود به سامانه ثبت اختراع و مشاهده خلاصه پرونده، از وضعیت پرونده خود آگاهی یابند. در صورت نیاز به حضور حتما از طریق پیام کوتاه و یا ابلاغیه اطلاع رسانی خواهد شد. iripo.ssaa.ir ===> " خدمات الکترونیک" ===> "اداره ثبت اختراعات" ===> "پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده اختراع"===> وارد نمودن شماره اظهارنامه و رمز شخصی
مشکل از مرورگر رایانه شماست لطفا از مرورگر فایرفاکس نسخه 16 به بالا استفاده نمایید.
اظهارنامه تقسیمی زمانی تسلیم می گردد که قبلا اظهارنامه ای با این محتوا تسلیم اداره ثبت اختراعات گردیده و بنا بر تشخیص این اداره و مرجع استعلام، در اظهارنامه اصل وحدت اختراع رعایت نگردیده و اظهارنامه تسلیمی باید به یک یا چند اظهارنامه تقسیم گردد .بر طبق ماده 8 و9 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، اظهارنامه باید فقط به یک اختراع یا به دسته ای از اختراعات مرتبط که یک اختراع کلی را تشکیل می دهند مربوط باشد. این موضوع در حقوق مالکیت فکری به عنوان اصل وحدت اختراع شناخته می شود. با توجه به توضیح فوق چنانچه در اظهارنامه اختراع این اصل رعایت نشده باشد، متقاضی می تواند تا زمانی که اظهارنامه وی مورد موافقت قرار نگرفته باشد آن را به دو یا چند اظهارنامه تقسیم نماید. اظهارنامه تقسیمی باید دارای الزامات اظهارنامه اصلی بوده و از حدود افشا شده در اظهارنامه نخست فراتر نرفته و در تسلیم آن شماره و تاریخ اظهارنامه نخستین الزاما قید گردد همچنین در صورت درخواست حق تقدم از سوی متقاضی، ذکر محل حق تقدم نیز علاوه بر شماره و تاریخ اظهارنامه نخستین ضروری است. با توجه به توضیحات فوق متقاضی می تواند درخواست اظهارنامه تقسیمی را در زمان تشکیل پرونده مطرح نموده و تاریخ حق تقدم اظهارنامه نخستین خود را مورد درخواست قرار دهد. شایان ذکر است تصدیق و تأیید پرونده تقسیمی به عهده کارشناس پرونده بوده و چنانچه تقسیمی بودن پرونده به تأیید کارشناس نرسیده باشد، تاریخ اظهارنامه به تاریخ فایلینگ پرونده دوم تغییر نموده و هیچ حق تقدمی نیز قابل انتقال نخواهد بود.
متقاضی از تاریخ دریافت پیامک 30 (60 روز جهت متقاضیان غیر ایرانی) روز مهلت خواهد داشت تا برای اصلاح و تکمیل اظهارنامه و ضمائم آن به روش ذیل اقدام نماید. iripo.ssaa.ir ===> " خدمات الکترونیک" ===> "اداره ثبت اختراعات" ===> "ثبت انواع درخواست" ===> وارد نمودن شماره اظهارنامه و رمز شخصی ===> انتخاب "درخواست رفع نقص" از قسمت "موضوع درخواست" ===> تکمیل متن نامه بر اساس موارد رفع نقص در ابلاغیه و وارد نمودن شماره ابلاغیه در فیلد مربوطه ===> ادامه ثبت ===> (در صورت لزوم افزودن پیوست از نوع فایل word یا pdf) ===> بازبینی و تایید اطلاعات ===> در نهایت "دریافت شماره مکانیزه"
برای اظهارنامه ها با مالک ایرانی، در مرحله چهار ثبت اظهارنامه الکترونیکی، هزینه مربوطه توسط سیستم محاسبه وصرفا از همانجا، پرداخت بصورت اینترنتی امکان پذیر است. تذکر : با تمامی کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب میتوان پرداخت را انجام داد. در مورد متقاضیان غیر ایرانی کـه در اجـرای مقررات کنوانسیون پـاریس ، تقـاضـاهـای خـود را مستقیمـاً تسلیم مرجع ثبت (اداره ثبت طرح های صنعتی اداره کل مالکیت صنعتی) می نمایند ، می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده درجدول هزینه ها را مطابق نرخ رسمی در بانک ملی بپردازند.
مشکل از مرورگر رایانه شماست لطفا از مرورگر فایرفاکس نسخه 16 به بالا استفاده نمایید.
پاسخ از طریق پیامک و ایمیل برای متقاضیان ارسال خواهد شد. ضمناً از طریق مسیر ذیل نیز میتوانید در هر لحظه پس از ثبت اظهار نامه وضعیت پرونده خود را پیگیری نمایید. iripo.ssaa.ir ===> " خدمات الکترونیکی" ===> "اداره ثبت طرح‌های صنعتی" ===> " پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده طرح صنعتی " ===> وارد نمودن شماره اظهارنامه و رمز درصورتی که پس از گذشت 30 روز پاسخی در خلاصه پرونده درج نگردیده بود ، از طریق سایت در قسمت" تماس با ما" و در قسمت "ارتباط با اداره ثبت طرح های صنعتی" سوال خود را مطرح و از همین سامانه پیگیری نمایید.
اصل روزنامه رسمی منتشره بر اساس آگهی دوم (آگهی رسمی ثبت اضافه کالا و خدمات و طبقات)
- اصل گواهینامه ثبت علامت (که بر اساس آن اظهارنامه اضافه کالا/خدمات/طبقات تنظیم شده است)
- اصل روزنامه رسمی منتشره بر اساس آگهی دوم (آگهی رسمی ثبت تغییر علامت تجاری)
- اصل گواهینامه ثبت علامت (که بر اساس آن اظهارنامه تغییر علامت تنظیم شده است)
با به همراه داشتن مدارک ذیل جهت دریافت گواهی نامه ثبت علامت به بخش بایگانی اداره ثبت علائم تجاری مراجعه حضوری نمایید.
تصویر آگهی تقاضای ثبت علامت ( آگهی نوبت اول)
تصویر روزنامه رسمی آگهی تقاضای ثبت علامت
تصویر آگهی رسمی ثبت علامت ( آگهی نوبت دوم)
تصویر روزنامه آگهی رسمی ثبت علامت
منظور از مجوز یکی از موارد ذیل میباشد
پروانه بهره برداری سازمان صنعت ،معدن و تجارت تهران یا هر استان دیگر
پروانه ساخت صادره از سازمان غذا و دارو و یا دانشگاه علوم پزشکی تهران یا ایران
قرارداد سفارش کالا (تولید بدون کارخانه)و با استفاده از ظرفیت خالی دیگران و استفاده از مجوزهای آنها
پروانه کسب از اتحادیه صنفی مربوطه
گواهی از اتحادیه مربوطه جهت کالا یا خدمات مورد نظر
پروانه از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران یا هر استان دیگر
سایر مجوز ها از مراجع ذیربط حسب کالا یا خدمات مورد نظر متقاضی
نکات بسیار مهم :
* کارت بازرگانی به عنوان مجوز محسوب نمی گردد و صرفا جهت ثبت علامتی با رسم الخط غیرفارسی درخواست شده باشد و یا اینکه درخواست صادرات شده باشد، کاربرد دارد (حداکثر برای تقاضای دو علامت)
* جواز تاسیس به عنوان مجوز محسوب نمی گردد و صرفا برای درخواست ثبت یک علامت کاربرد دارد . در صورت نیاز به ثبت بیش از یک علامت باید سایر مجوز ها از قبیل پروانه بهره برداری و .... ارائه گردد.
اظهارنامه تقسیمی زمانی تسلیم می گردد که قبلا اظهارنامه ای با این محتوا تسلیم اداره ثبت اختراعات گردیده و بنا بر تشخیص این اداره و مرجع استعلام، در اظهارنامه اصل وحدت اختراع رعایت نگردیده و اظهارنامه تسلیمی باید به یک یا چند اظهارنامه تقسیم گردد.
بر طبق ماده 8 و9 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، اظهارنامه باید فقط به یک اختراع یا به دسته ای از اختراعات مرتبط که یک اختراع کلی را تشکیل می دهند مربوط باشد
این موضوع در حقوق مالکیت فکری به عنوان اصل وحدت اختراع شناخته می شود. با توجه به توضیح فوق چنانچه در اظهارنامه اختراع این اصل رعایت نشده باشد،متقاضی می تواند تا زمانی که اظهارنامه وی مورد موافقت قرار نگرفته باشد آن را به دو یا چند اظهارنامه تقسیم نماید. اظهارنامه تقسیمی باید دارای الزامات اظهارنامه اصلی بوده و از حدود افشا شده در اظهارنامه نخست فراتر نرفته و در تسلیم آن شماره و تاریخ اظهارنامه نخستین الزاما قید گردد همچنین در صورت درخواست حق تقدم از سوی متقاضی، ذکر محل حق تقدم نیز علاوه بر شماره و تاریخ اظهارنامه نخستین ضروری است. با توجه به توضیحات فوق متقاضی می تواند درخواست اظهارنامه تقسیمی را در زمان تشکیل پرونده مطرح نموده و تاریخ حق تقدم اظهارنامه نخستین خود را مورد درخواست قرار دهد. شایان ذکر است تصدیق و تأیید پرونده تقسیمی به عهده کارشناس پرونده بوده و چنانچه تقسیمی بودن پرونده به تأیید کارشناس نرسیده باشد، تاریخ اظهارنامه به تاریخ فایلینگ پرونده دوم تغییر نموده و هیچ حق تقدمی نیز قابل انتقال نخواهد بود.
با توجه به مکانیزه شدن فرایند ها، بعد از پرداخت هزینه و انتشار آگهی تقاضای ثبت علامت در روزنامه رسمی کشور ، نیازی به ارسال تصویر روزنامه رسمی آگهی تقاضا نیست، چرا که سیستم بصورت اتوماتیک ، 31 روز پس از انتشار آگهی (در صورت عدم اعتراض به آگهی) ابلاغیه پذیرش صادر نموده و در آن مبلغ هزینه ثبت نهایی را اعلام مینماید. لذا لازم است از تاریخ انتشار آگهی در روزنامه رسمی به مدت 35 روز بصورت مستمر به بخش خلاصه پرونده مراجعه نموده تا از اعتراض به آگهی و یا صدور ابلاغیه پذیرش مطلع گردید. 2-بعد از مشاهده مبلغ حق الثبت در ابلاغیه پذیرش (در خلاصه پرونده قابل مشاهده است) ، از طریق سایت قسمت ثبت انوع درخواست با موضوع پرداخت هزینه حق الثبت ، اقدام به پرداخت نمایید. 3-بعد از مشاهده آگهی رسمی در خلاصه پرونده ، نسبت به پرداخت هزینه جهت انتشار آگهی در روزنامه رسمی کشور از طریق سایت روزنامه رسمی (www.rrk.ir) اقدام نمایید
برای اظهارنامه ها با مالک ایرانی، در مرحله چهار ثبت اظهارنامه الکترونیکی، هزینه مربوطه توسط سیستم محاسبه و صرفا از همانجا، پرداخت بصورت اینترنتی امکان پذیر است.
تذکر : با تمامی کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب میتوان پرداخت را انجام داد.
در مورد متقاضیان غیر ایرانی کـه در اجـرای مقررات کنوانسیون پـاریس ، تقـاضـاهـای خـود را مستقیمـاً تسلیم مرجع ثبت (اداره ثبت علائم اداره کل مالکیت صنعتی) می نمایند ، می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده درجدول هزینه ها را مطابق نرخ رسمی در بانک ملی بپردازند.
بستگی به حجم و نوع محتوا و همچنین وجود یا عدم وجود موارد اصلاحی دارد.
اجازه نامه های حقوقی به دلیل جلوگیری از سوء استفاده از حق مالکیت معنوی پدید آورنده اثر توسط ناشر و یا دیگران اخذ می شود.
نحوه بستن قرارداد اجازه نامه به صورت قراردادی فی ما بین پدید آورنده و ناشر است که در آن یا حقوق مالکیت معنوی نرم افزار به ناشر واگذار می شود یا اینکه از مفاد این قرار داد برداشت می شود که بهره برداری از این اثر توسط ناشر و یا دیگران از نظر پدیدآورنده بلامانع است.
1_روند بررسی واحد تفکیکی(حقوقی)(در پنل متقاضیان این مرحله 50 % نشان داده می شود)

محتوای حقوقی نرم افزار ممکن است از دو نظر نیاز به اعلام نظر حقوقی داشته باشد.
الف) بخشی از محتوای نرم افزار که به نوعی باید با معاونت های مربوطه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چک شود مانند کتاب های صوتی یا دیجیتالی،نرم افزارهای قرآنی(که این کار در قالب استعلام مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال از معاونت های مربوطه انجام می شود که به محض دریافت پاسخ استعلام نتیجه روی روند بررسی نرم افزار اعمال خواهد شد(حدود 4هفته کاری)
ب) بخشی از محتوای نرم افزار است که توسط کارشناس حقوقی تشخیص داده می شود که نیاز به دریافت اجازه نامه ی یا ارائه قرارداد از پدیدآورنده اثر دارد. این موضوع در قالب ابلاغیه ای از طرف مرکز به متقاضی اعلام می گردد و بسته به زمان ارایه نامه مذکور روند بررسی به طول خواهد انجامید ولی به محض ارایه اجازه نامه یا قرارداد نتیجه روی روند بررسی اعلام خواهد شد(زمان بستگی به توانایی متقاضی جهت اخذ اجازه نامه و قراراد مذکور دارد)

2-نکاتی مهم در جهت تسریع در روند بررسی واحد حقوقیعلاوه برتصویر قرارداد، تصویر مدرک علمی یا تحصیلی مدرس و مولف نیز لازم است و حتماً باید مرتبط با موضوع تدریس یا محتوا نیزباشد(و ترجیحاً سوابق یا مجوز تدریس آنان از نهادهای معتبر علمی-آموزشی هم ارائه گردد) به عنوان مثال کسی با مدرک تحصیلی ریاضی حق تدریس درس عربی یا شیمی را ندارد و بالعکس

ب)-نرم افزارهای آموزشی کاربردی مانند اکسل، ویندوز، پاورپوینت فقط نیازمند ارائه سند تعهدنامه می باشند که فایل آن در ذیل قابل دریافت می باشد. تعهدنامه مذکور یک بار و برای تمام نرم افزارهای آموزشی کاربردی اخذ می گردد .تعهدنامه باید در دفترخانه اسناد رسمی ثبت شده(سند شود نه گواهی امضاء)؛ اسکن آن در سیستم بارگزاری و اصل آن به مرکز ؛طبقه سوم؛ واحد نشر دیجیتال آقای قناعت پیشه یا مهدی پور تحویل و درسیستم پیام دهی ابلاغیه حقوقی، تحویل اصل آن یا شماره رهگیری مرسوله پستی اعلام گردد.
ضمناً تعهدنامه می بایست توسط شخصی که در سیستم مرکز(قسمت دست اندرکاران حقیقی یا حقوقی) هم به عنوان مالک و هم به عنوان نماینده (یعنی هردو) درخواست مجوز نموده؛ تنظیم و ارائه گردد. لذا در صورتی که نماینده شخصی غیر از مالک در سیستم ثبت شده باشد باشد علاوه بر تعهدنامه مالک، اخذ رضایت نامه از او یا انعقاد قرارداد با او توسط نماینده نیزلازم است و می بایست تصویر رضایت نامه یا قرارداد همراه اصل تعهدنامه به مرکز تحویل گردد. (اسکن قرارداد و رضایت نامه نیز می بایست همراه اسکن تعهدنامه به صورت زیپ شده در سیستم بارگزاری گردد)

پیشنهاد می گردد جهت تسریع در روند بررسی و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی ،نماینده در خواست کننده مجوز ،همان شخص مالک نرم افزار باشد.

ج)تولید کنندگان کتاب های صوتی یا دیجیتالی جهت تسریع در روند استعلام از معاونت فرهنگی و اظهار نظرهای کارشناسی دقیق علاوه بر تحویل یک یا دونسخه از اثر کتابی(کتاب چاپ شده) ضمیمه نرم افزار؛ در سیستم مرکز قسمت معرفی کوتاه اثر حتماً نام مولف، مترجم، ناشر اثر کتابی، شماره شابک و سال نشر را نیز اعلام نمایند
لازم به ذکر است متقاضیان می توانند در ابتدای ثبت درخواست مجوز و در پنل خود در قسمت مشخصات نرم افزاری-اجزای غیر محتوایی رضایت نامه و قرارداد ها و حتی مدارک لازم اعم از مدارک علمی و تحصیلی اخذ شده را تا قبل از آغاز روند بررسی حقوقی البته به صورت منظم و تفکیک شده بارگزاری نمایند.

جهت طرح سوالات و ارتباط با کارشناس این بخش با شماره تماس 38768022_051 و یا ایمیل info@takidea.ir مکاتبه نمایید.
پس از تحویل ۴ نسخه به دبیرخانه نرم افزار وراد روال بررسی می شود که به این گونه می باشد:

۱) بررسی کلی : نرم افزار از لحاظ محتوایی بررسی می شود.
۲) بررسی تفکیکی : نرم افزار از لحاظ حقوقی بررسی می شود.
۳) بررسی تطبیقی : نرم افزار را از لحاظ فنی بررسی می شود.
۴) جلسه کارگروه : در این جلسه با حضور مدیران واحد های مرکز تصمیم گیری نهایی جهت اخذ مجوز صورت میگیرد.
۵) صدور مجوز : مجوز نرم افزار صادر می گردد .
برای ثبت یک اثر در سامانه مرکز رسانه های دیجیتال، باید یا ناشر حقوقی یا ناشر حقیقی دیجیتال باشید یا اینکه یک ناشر را از لیست ناشرین مجاز انتخاب نمایید. بنابراین درصورتی که ناشر حقوقی یا حقیقی نیستید، جهت حفظ مالکیت اثر، ابتدا نرم‌افزار را در پنل کاربری خودتان ثبت نمایید و سپس در ادامه روند ثبت، جهت نشر در بازار پس از هماهنگی قبلی با ناشر، اقدام به انتخاب ناشرین دارای مجوز نمایید.
جهت تغییر نماینده اثر، هم ناشر و هم نماینده (تولید کننده و یا شخصی که اثر متعلق به اوست) باید موافقت خود را با این امر طی نامه‌ای با ذکر لیست نرم افزار و کدپیگیری آن در دبیرخانه مرکز ثبت نمایند.
جهت تغییر ناشر یک اثر، ناشر قبلی، ناشر جدید و نماینده اثر(تولید کننده و یا شخصی که اثر متعلق به اوست) باید موافقت خود را طی نامه‌ای جداگانه با ذکر لیست نرم افزار و کدپیگیری آنبه دبیرخانه مرکز اعلام نمایند.
خیر- قبل از اینکه درخواست اخذ مجوز داده شود، نیازی به ثبت شرکت نیست. بلکه ثبت شرکت در انتهای کار انجام می شود
فقط متقاضیانی که طرح/اختراع/علامت خود را در خارج از ایران به ثبت رسانده اند و یا درخواست ثبت داده اند می توانند از حق تقدم استفاده نماینددر غیر این صورت بدون وارد نمودن اطلاعات این فرم باید دکمه ثبت اطلاعات پایه را کلیک نمایند. (توضیحات کامل در مورد حق تقدم در راهنمای ثبت اظهارنامه موجود می باشد.)
خیر جهت پیگیری اظهارنامه و مشاهده نوبت بررسی از طریق همان حساب کاربری می بایست اقدام نماید. پس از ورود به حساب کاربری با کلیک بر روی شماره اظهارنامه مورد نظر ، گزینه " گردش کار پرونده" را انتخاب نمایید.کلیه اقدامات در این بخش ثبت می گرددهمچنین پس از ثبت الکترونیکی اظهارنامه و ضمائم آن، اقدامات انجام شده از طریق نامه الکترونیکی(e-mail) و پیام کوتاه (sms) به متقاضی(دریافت کننده ابلاغ) ابلاغ و اعلام خواهد شد.درصورتیکه در متن ابلاغ درخواست حضور فیزیکی از متقاضی شده باشد ، حضور بلامانع است
تمامی اتفاقاتی که بر روی پرونده رخ میدهد در بخش خلاصه پرونده (به آدرس ذیل) قابل رویت می‏‎باشد. شما میتوانید مطابق اعلام و یا درخواست اداره اقدام نمایید. iripo.ssaa.ir ==> "خدمات الکترونیک" ==> انتخاب اداره ==> "پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده ..."==> وارد نمودن شماره اظهارنامه و رمز شخصی.تذکر: در صورت نیاز به هر گونه مکاتبه با اداره میتواند از بخش "ثبت انواع درخواست" (به آدرس ذیل) اقدام نمایید.iripo.ssaa.ir ==> "خدمات الکترونیک" ==> انتخاب اداره ==> "ثبت انواع درخواست ..."==> وارد نمودن شماره اظهارنامه و رمز شخصی
مشکل از مرورگر رایانه شماست لطفا از مرورگر فایرفاکس نسخه 16 به بالا استفاده نمایید
در بخش اطلاعات اشخاص اطلاعات خود را بعنوان شخص جدید ثبت نمایید و سمت خود را در پرونده انتخاب نموده سپس از دکمه ثبت موقت استفاده نمایید .
کد پستی که در سامانه ثبت شرکت ها برای شما ثبت شده است نامعتبر می باشد
با مراجعه به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به آدرس http://ilenc.ir کد پستی درج شده را یادداشت نمایید و از اداره پست محل خود صحت آن را بررسی نمایید همچنین می توانید از طریق سایت https://epostcode.post.ir/postcode صحت کدپستی خود را از طریق گزینه یافتن کد پستی بررسی نمایید
متقاضیانی که وکیل دادگستری و یا وکیل حقوقی دارند اطلاعات مربوط به این قسمت را وارد نمایند.توجه داشته باشید با وارد نمودن اطلاعات مربوط به نماینده قانونی متقاضی باید وکالت نامه را نیز جزء مدارک، پیوست نماید.لازم به ذکر است چنانچه مالک ، شخص حقوقی باشد اضافه کردن نماینده قانونی اجباری است. در مورد شرکت ها و موسسات حقوقی نماینده قانونی می تواند یکی از افراد دارای حق امضاء نیز باشد.
تا قبل از ثبت نهایی امکان تغییر اطلاعات اظهارنامه وجود دارد و با کد رهگیری می توانید اظهارنامه را بازیابی و ویرایش نمایید ولی پس از دریافت شماره اظهار نامه به هیچ عنوان تغییر در مفاد اظهار نامه امکان پذیر نمی باشد، مگر از طریق ثبت انواع درخواست.
الف : ممکن است آدرس الکترونیکی خود را صحیح وارد ننموده اید ب : ممکن استEmail ارسالی از سوی اداره کل، به جای درج در Inbox، در قسمت MailboxT Spam شما قرارگرفته باشد.
وارد حساب کابری شخص حقیقی گردید گزینه مشاهده اطلاعات حساب کاربری را انتخاب نماییددکمه " استعلام مجدد " را انتخاب نمایید و سپس گزینه ذخیره را کلیک نمایید
مجددا نسبت به دریافت رمز جدید اقدام نمایید نکته:اگر طی درخواستی فرد جدیدی را معرفی نموده اید با شماره همراه فرد جدید که اعلام نموده اید ،نسبت به دریافت رمز اقدام نمایید
مشخصات را عینا، همانند کارت ملی تایپ نمایید.‏??ضمنا سیستم بین "آ" و "ا" تفاوت قائل است بین "اله" و "الله" و "ئی" و "یی" و از این قبیل موارد. فاصله بین کلمات دقت نمایید ?مانند محمدرضا و محمد رضا
از اداره پست پیگیری نمایید و از صحت کد پستی خود مطمئن شوید و یا از طریق لینک ذیل کدپستی خود را بررسی نمایید https://epostcode.post.ir/postcode
خیر .دریافت کد رهگیری به منزله ثبت اظهارنامه نمی باشد. در صورت دریافت شماره اظهارنامه ، ثبت به پایان رسیده است. پس از دریافت کد رهگیری باید مدارک مورد نیاز به پرونده ضمیمه شود و سپس اطلاعات بازبینی شود و پس از آن پرداخت هزینه به صورت اینترنتی انجام شود و شماره اظهارنامه دریافت گردد.
وارد حساب کابری شخص حقوقی گردید==>گزینه مشاهده اطلاعات حساب کاربری را انتخاب نمایید==> دکمه " استعلام مجدد " را انتخاب نمایید ==>سپس گزینه ذخیره را کلیک نمایید
نام کاربری همان شماره ملی یا شناسه ملی شخص ثبت نام کنده است در خصوص رمز عبور نیز از گزینه فراموشی رمز عبور در همان صفحه اقدام نمایید. نکته:اگر در سامانه پیامکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور عضو نیستید ، عدد 5 را جهت عضویت در سامانه پیامکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به سرشماره 201212 پیامک نمایید
لطفا شماره ابلاغیه را از خلاصه پرونده یا گردش کار یادداشت نموده و در قسمت مربوطه تایپ نمایید و از copyو past نمودن خودداری نمایید
لطفا تمامی اشخاصی را که در بخش اشخاص مرتبط اظهارنامه وارده نموده اید ، حذف نمایید و مجددا اضافه نمایید
بله ، متقاضی در صورتیکه قادر نباشد ظرف موعد مقرر 30 (60 روز جهت متقاضیان غیر ایرانی) روزه مدارک خود را اصلاح یا تکمیل نماید می تواند با ذکر دلایل، درخواست استمهال (تمدید مهلت ) نماید و اداره مربوطه می تواند فقط یکبار با این تمدید مهلت موافقت نماید. نحوه ثبت درخواست:در خصوص متقاضیانی که دارای حساب کاربری هستند 1-ابتدا در صفحه اصلی سایت گزینه ورود /ثبت نام متقاضی جدید را انتخاب نمایید سپس نام کاربری و گذرواژه خود را وارد نمایید 2- گزینه کارتابل اظهارنامه را انتخاب نمایید 3-در لیست ، اظهارنامه خود را انتخاب نمایید 4-بر روی آن کلیک نمایید 5- در لیست نمایش داده شده گزینه نامه درخواست را انتخاب نمایید 6-ثبت درخواست جدید را انتخاب نمایید 7-موضوع درخواست را " استمهال (تمدید مهلت) انتخاب نمایید و مراحل ثبت درخواست را تکمیل نمایید توجه : دقت شود که این درخواست باید در موعد مقرر قانونی انجام پذیرد و پس از سپری شدن مهلت 30 (60 روز جهت متقاضیان غیر ایرانی) روز پرونده کان لم یکن تلقی می گردد
نظرات کاربران (52)
 1. علی

  فرق اختراع با طرح صنعتی چیه؟

  • سردبیر

   اختراع مربوط به ابعاد فنی یک طرح است و عمدتا شامل یک فراورده ، فراید و یا مکانیزم نو آورانه در یک طرح میباشد در صورتی که طرح صنعتی صرفا و فقط نوآوری در ظاهر یک محصول است.

 2. علی نجف زاده

  سلام خسته نباشید.من برای ثبت طرح صنعتی توی سایت اسنادو املاک ثبت نام انجام دادم و برم توی دفترخانه تائید شده و کد یکتا و رمز تصدیق دادن.من توی ثبت نام، اسم دو شخص رو توی قسمت افراد صاحب امضاء نوشتم و برای هر دو شخص کد یکتا و رمز تصدیق گرفتم.اما نمیتونم برای تائید حساب کاربری وارد حساب کاربری بشم.چون وقتی کدهای مربوط به یه شخص رو وارد میکنم قبول نمیکنه و مشخصات نفر دوم رو هم میخواد.وقتی ام هر دو رو ثبت میکنم بازم قبول نمیکنه.حالا من باید این کدهارو چطوری وارد کنم تا قبول کنه؟لطفا راهنماییم کنید.ممنونم.

  • سردبیر

   باسلام سایت اداره تنها یک کد شناسه و رمز رو قبول میکند که اطلاعات هر دو فرد باید همزمان در قالب یک فرم ارائه گردد، که برای مواردی که شرکت یا سازمان دارای دو صاحب امضا یا به عبارتی بیش از یک نفر صاحب امضا می باشد، لذا باید هر دو فرد در قالب یک کد یکتا و رمز تصدیق احراز هویت شوند، مجددا به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و بخواهید که هر دو فرد را در قالب یک کد شناسه و رمز کار رو انجام دهند. پیروز باشید مرکز نوآوری و کارآفرینی تک

 3. حمیدی

  با سلام
  یک اختراعی مشابه اختراع ما ثبت شده در سامانه ثبت اسناد و املاک کشور ، اما اعتبار نداره
  ما میتونیم اختراع خودمون رو ثبت کنیم یا اینکه باید از اونها طرحشون رو بخریم تا بتونیم ثبت کنیم ؟

  • مرکز نوآوری و کارآفرینی تک

   سلام ، اون طرح اگر حق الثبتش رو پرداخت نکنند ، قانونا مالکیت انحصاری اش از بین میزه
   اما به این معنا نیست که کس دیگه ای میتونه اون رو ثبت کنه، اما استفاده از اون در این صورت برای دیگران منعی نخواهد داشت.

   • حمیدی

    سوال دیگه ای که وجود داره این هست که
    اختراع ما و اختراع ثبت شده ای که عرض کردم از نظر ابزار و ادوات سخت افزاری تا حدودی مشابه هستند اما نوع کاربری آن ها و و اهداف ذکر شده در طرح متفاوت است.
    با این وجود امکان ثبت این اختراع به دلیل تشابهی که عرض کردم وجود دارد ؟

 4. مصطفی طالبی

  سلام . وقت بخیر ما یه اختراعی رو به همراه تیم ثبت کردیم ( در مراحل نهایی تحویل مدارک و دریافت گواهی ثبت اختراع است) اواخر اسفندماه نتیجه بلامانع بودن ثبت صادر شد ولی بعلت تعطیلات و برخی مشکلات نتونستیم بریم اداره ثبت که نهایی کنیم . سوال من اینه که : امکان تمدید مهلت برای انجام کارای پایانی ونهایی ثبت وجود دارد یا خیر ؟

  • سر دبیر

   باسلام و آرزوی قبولی طاعات در صورتیکه در مهلت قانونی نسبت به پرداخت حق الثبت ( هزینه اقساط ) اقدام کرده باشید، این امکان وجود دارد، در غیر این صورت باید حضورا مراجعه و از تبصره فرجه ۶ ماهه طی درخواست کتبی استفاده نمایید، جهت راهنمایی دقیقتر این موضوع میتوانید با کارشناس این مرکز تماس حاصل فرمایید. ۰۲۱-۹۵۱۱۱۹۱۰ و یا ۰۹۳۶۲۸۶۶۷۰۳ مهندس عباس زاده. پیروز باشید. مرکز نوآوری و کارآفرینی تک.

 5. آذر پورشهسواری

  سلام خسته نباشید.من برای ثبت طرح صنعتی توی سایت اسنادو املاک ثبت نام انجام دادم و برم توی دفترخانه تائید شده و کد یکتا و رمز تصدیق دادن.من توی ثبت نام، اسم دو شخص رو توی قسمت افراد صاحب امضاء نوشتم و برای هر دو شخص کد یکتا و رمز تصدیق گرفتم.اما نمیتونم برای تائید حساب کاربری وارد حساب کاربری بشم.چون وقتی کدهای مربوط به یه شخص رو وارد میکنم قبول نمیکنه و مشخصات نفر دوم رو هم میخواد.وقتی ام هر دو رو ثبت میکنم بازم قبول نمیکنه.حالا من باید این کدهارو چطوری وارد کنم تا قبول کنه؟لطفا راهنماییم کنید.ممنونم.

  • سر دبیر

   باسلام سایت اداره تنها یک کد شناسه و رمز رو قبول میکند که اطلاعات هر دو فرد باید همزمان در قالب یک فرم ارائه گردد، که برای مواردی که شرکت یا سازمان دارای دو صاحب امضا یا به عبارتی بیش از یک نفر صاحب امضا می باشد، لذا باید هر دو فرد در قالب یک کد یکتا و رمز تصدیق احراز هویت شوند، مجددا به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و بخواهید که هر دو فرد را در قالب یک کد شناسه و رمز کار رو انجام دهند. پیروز باشید. مرکز نوآوری و کارآفرینی تک.

 6. حسن خرسندی

  باسلام وقت بخیر وخسته نباشید.ببخشید من یک ایده دارم ولی نمیدونم که این تا حالا ثبت واختراع شده یانه ویا اصلا عملی شده یانه.از کجا بفهمم که این ایده اختراع شده یانه؟

  • سر دبیر

   باسلام جهت جستجو در بانک های اطلاعاتی اختراعات ثبت شده در داخل و خارج از کشور به لینک زیر مراجعه نمایید.
   takidea.ir/جستجوی-اختراع
   پیروز باشید. مرکز نوآوری و کارآفرینی تک

 7. علیرضا هاشمی

  سلام مرکز شما میتونه کمک کنه که اختراع ثبت کنم؟ من طرح و ایده خاصی ندارم ولی به شدت دنبال ثبت یک اختراع هستم. اگر کمک میکنه نحوه اش چطوریه؟

  • سر دبیر

   باسلام این مجموعه به صورت تخصصی در زمینه مشاوره و خدمات مالکیت فکری و کارآفرینی فعالیت می نماید، که شرح خدمات مالکیت فکری ( اختراع ، طرح صنعتی و علامت تجاری ) در دفترچه راهنما و یا بخش ارسال مدارک سایت آمده است. نوع خدمات به گونه ای است که به مخترعینی که به دانش فنی دست پیدا کرده اند، مشاوره ها و خدمات تخصصی از جمله سرچ پتنت، تدوین اسناد اختراع ، پیگیری امور اداری ثبت و… ارائه می گردد. اما در حوزه های فنی که منجر به ایجاد اختراع گردد، فعالیت نمی نماید، اما به طور کلی تکنیک ها و روش های پایه ای برای دستیابی به ایده اختراعی وجود دارد، کافیست به اطراف خود و کارهای روزمره با تفکر منتقدانه نگاه کنید و با استفاده از تکنیک های خلاقیت به دنبال ایجاد راهکار باشید، البته باید توجه داشته باشید که کمی باید روی ایده خود کار کنید که به پختگی قابل قبول برسد. توصیه می شود پیش از تحقیقات و کار بر روی ایده ای ، ابتدا نسبت به جستجو در بانک های اطلاعاتی مرتبط اقدام نمایید، این کار علاوه بر اینکه از انجام کار تکراری جلوگیری میکند، می تواند به شما ایده های خوبی هم بدهد. پیروز باشید. مرکز نوآوری و کارآفرینی تک

 8. حامد اکبری

  ba salam bande yek tarh baraye ekhtera daram aya sherkat shooma nesbat b hefz asrar va ? hoghogh mokhtare moteahed mishava

  • سر دبیر

   باسلام طبیعتا یکی از نگرانی های اساسی مخترعین در کنار متخصص بودن ، موضوع امانت داری و حفظ اسرار می باشد، که امانت داری و حفظ اسرار یکی از تعهدات مجموعه در قبال مخترعین می باشد. امکان نکته مهم در این زمینه سابقه مجموعه در این زمینه می باشد، که قابل احراز و بررسی توسط مخترعین گرامی می باشد. لازم به ذکر است این مجموعه از سال ۸۸ به صورت تخصصی در این زمینه به مخترعین ( مجموعه های حقیقی و حقوقی) سراسر کشور ارائه خدمت نموده و افتخار همکاری با مجموعه های متعددی را در کارنامه خود دارد. پیروز باشید .مرکز نوآوری و کارآفرینی تک

 9. علی کاوسی

  سلام من یک روش جدید برای برداشت نوعی محصول درختی که اتفاقا ضایعات زیادی در کشور داره ابداع کردم و حتی مدل اولیه اونو ساختم روش بسیار آسان هستش ولی در هیچ جا از این وسیله ساده استفاده نشده آیا به واسطه ساده بودن محصول در عین اینکه ابتکار ی است امکان داره این ایده ثبت نشه؟

  • سر دبیر

   باسلام طرحی که بخواهد بعنوان اختراع ثبت شود باید دارای سه شرط : ۱- جدید بودن در سطح دنیا ۲- داشتن گام ابتکاری ۳- قابلیت ساخت و کاربرد صنعتی داشتن باشد، در خصوص شرط گام ابتکاری میتوان تفسیر ها و برداشت های مختلفی متصور شد، اما به طور کلی در صورتیکه راه کاری که برای رفع مشکلات موجود ارائه داده اید علاوه بر ۲ شرط دیگر که ذکر شده است، نزد شخصی با دانش عادی در آن زمینه تخصصی بدیهی محسوب نشود ، می توان گفت که حائز شرط گام ابتکاری می باشد، در این خصوص این مرکز اظهارنظر رایگان ارائه می نماید، بدین منظور فرم پیش نویس مدارک اختراع را از صفحه اصلی سایت دریافت و پس از تکمیل بخش های مربوطه ( در مرحله اول برای اظهارنظر نیازی به تکمیل ادعانامه نمی باشد) از طریق گزینه ارسال مدارک، ارسال فرمایید. نتیجه بررسی و اظهارنظر اولیه کارشناس ظرف ۲ روز اعلام خواهد شد. پیروز باشید. مرکز نوآوری و کارآفرینی تک

 10. وحید علیزاده

  سلام و عرض ادب اختراع با شماره ثبت ۷۳۳۰۸ با تاریخ۱۳۹۰/۱۰/۱۷ موجود نمیباشد. آیا گواهی نامه جعلی است؟ یا اکان نمایش آن وجود ندارد؟

  • سر دبیر

   باسلام با توجه به اینکه به احتمال بسیار ضعیف ممکن است، اشتباهی درج و صدور شماره ثبت صورت گرفته باشد ، احتیاطا از طریق سایر مندرجات از جمله شماره اظهارنامه و عنوان اختراع نیز جستجو نمایید ، در صورتیکه باز هم در سایت اداره موجود نباشد ، این احتمال ( جعلی بودن) وجود دارد، ولی برای اطمینان بهتر است از خود اداره ثبت اختراع استعلام نمایید. پیروز باشید. مرکز نوآوری و کارآفرینی تک

 11. قاسم حیدری فر

  با عرض سلام وخسته نباشید من یک ایده داشتم در زمینه بانکی روش جالبی هست که مزایای خوبی نسبت به روش‌های معمول داره این روش درنهایت به صورت یک نرم‌افزار اندرویدی ارائه میشه اما مشکل این هست اگر این روش و جزئیات اون برای یک گروه برنامه نویس جهت ساختش بیان بشه احتمال سوء‌استفاده به راحتی وجود داره یک راهنمایی میخواستم اینکه این روش وایده رو چطور میشه ثبتش کرد؟ جایی برای ثبت ایده وجود داره ؟ من عنوان این ایده رو در سازمان ثبت اختراعات و پیتنت گوگل جستجو کردم چیزی پیدا نشد . ویک سؤال دیگه اگه بصورت اختراع بخوام ثبت کنم و خیلی سریع بخوام این اتفاق بیفته چه مدت طول میکشه ؟ وهزینه اون چقد در میاد؟ باتشکر فراوان

  • سر دبیر

   باسلام به طور کلی ایده ( به معنای فکر اولیه ای که هنوز خام است و اجرا نشده است) قابلیت ثبت را ندارد، اما اگر دمو نرم افزار را داشته باشید، احتمال ثبت آن از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قالب قانون حق مولف وجود دارد. اما در خصوص ارائه ایده به طراح جهت طراحی و پیاده سازی نرم افزاری، میتوانید در قراردادی که تنظیم می نمایید، ماده ای با موضوع عدم افشاء اطلاعات بیاورید، که تا حد زیادی از سوء استفاده احتمالی جلوگیری شود. پیروز باشید. مرکز نوآوری و کارآفرینی تک

 12. هلیا راثی

  سلام . خسته نباشيد من يك ايده براي ساخت يك وسيله كاربردي دارم ولي امكان ساخت آن را ندارم فقط مي توانم بصورت تصويري و يا همان ۳ بعدي نمايش دهم . آيا با اين شكل هم ميشود ثبت اختراع انجام داد?

  • سر دبیر

   با سلام مخترع گرامی برای ثبت اختراع نیازی به ساخت نمونه اولیه از اختراع خود ندارید اما بایستی توضیحات و نقشه های فنی قابل درک و مشخص را به ضمیمه اظهارنامه، تحویل اداره ثبت اختراع دهید. موفق و پیروز باشید. مرکز نوآوری و کارآفرینی تک

 13. جستجوی اختراع

  […] سوالات متداول […]

 14. صادق جباری

  با سلام و احترام من صادق جباری، یک مجسمه ساز تجربی هستم. با متریال جدیدی مجسمه میسازم که در نوبه خود دارای نوآوری است. راهنمایی بفرمایید برای ارائه آثارم جهت ثبت اثر باید به کجا و چه آدرسی باید مراجعه کنم؟

  • سر دبیر

   سلام شما می توانید مجسمه های خود را به عنوان اثر ادبی و هنری ثبت کنید. برای ثبت اثر میتوانید به وزارت فرهنگ و ارشاد یا سازمانهای مربوطه در استان ها یا سامانه ثبت آثار ادبی و هنری مراجعه کرده و برای مطالعه بیشتر قوانین و توضیحات، به صفحه مربوطه در همین سایت مراجعه کنید. موفق و پیروز باشید

 15. علی تمسکی

  سلام. در دوره دکتری یک مقاله تحقیق کلاسی دادم و استاد گفت بفرست برای چاپ که من صراحتا مخالفت کردم. بعد چند سال دیدم مقاله رو به اسم من و خودش بدون اجازه من چاپ کرده است. الان کجا از دستش باید شکایت کنم؟.

  • سر دبیر

   با سلام
   جهت اعتراض میتوانید به شورای علمی دانشگاه مراجعه نمایید و یا برای اعترض به مراجع حقوقی توصیه می شود از مشورت یک وکیل در این حوزه استفاده نمایید. مرکز نوآوری تک

 16. مهراد رجب زاده

  با سلام و خسته نباشید ما یه دستگاه در زمینه تست بتن ساختیم می خواستیم به عنوان اختراع ثبت کنیم ولی متوجه شدم یک شرکت دیگر قبلا مشابه آن را تولید کرده اند ، ۲ سوال داشتم :
  ۱- با توجه به ثبت نشدن دستگاه ما امکان ثبت دستگاه را داریم ؟
  ۲- در صورت منفی بودن جواب سوال ۱ آیا با تغییر امکانات و روش تست دستگاه که قابلیت های دیگر نیز داشته باشد امکان ثبت وجود دارد ؟
  با تشکر فراوان

  • سر دبیر

   با سلام و عرض ادب به اطلاع شما میرساند با توجه به اینکه دستکاه مشابه قبل از ثبت اختراع شما تولید شده است بنابراین طرح شما جدید نبوده و قابل ثبت نیست. در صورتی که طرح شما با طرح های مشابه تفاوت در ساختار و عملکرد داشته باشد، و البته با رعایت دیگر شروط اختراع، قابل ثبت به عنوان اختراع است.
   موفق و پیروز باشید.

 17. فائزه ناصرخانی

  با سلام احترام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات. ببخشید میخواستم بدونم چنانچه موعد پرداخت قسط مربوط به اختراع گذشته باشد و دیگه نمیشه اینترنتی از بخش درخواست ها پرداخت کرد سوال بنده اینه که الان چطور قسط مورد نظر رو باید پرداخت کرد؟

  • سر دبیر

   سلام در صورتی که از مهلت قانونی واریز اقساط گذشته باشد شما فقط ۶ ماه فرصت دارید تا با احتساب جریمه، قسط خود را پرداخت نمایید. بعد از این ۶ ماه دیگر اقساط قابل واریز نیست و در صورت تمایل به تمدید بایستی به صورت حضوری به اداره اختراع مراجعه کنید تا در صورت موافقت رئیس اداره، نسبت به تمدید پرونده اقدام شود.
   موفق و پیروز باشید.

 18. مصطفى طالبى

  با سلام وقت بخیر. سوالی درمورد ویرایش اطلاعات ثبت اختراع داشتم از خدمتتون: آیا امکان حذف و یا افزودن نفرات جدید به قسمت مالکین یا مخترعین وجود دارد؟ ۲.امکان اعمال تغییرات در درصد مشارکت افراد وجود دارد؟ لازم به ذکر است که وضعیت اختراع مورد نظر در حالت رفع نقص هست و ما قصد داریم تغییراتی همچون حذف یا اضافه کردن نفرات جدید و تغییر در میزان درصد مشارکت انجام دهیم. منتظر اعلام پاسخ شما هستم با تشکر

  • سر دبیر

   با سلام بله امکان تغییر درصد قسمت مالکین و یا حذف و افزودن مالک جدید اختراع وجود دارد. جهت اطلاع از نحوه انجام می توانید با شماره ۰۲۱_۹۵۱۱۱۹۱۰ تماس بگیرید.
   موفق و پیروز باشید

 19. پوىا تقى زاده

  با سلام. هنگام ثبت اظهارنامه خلاصه اختراع را نیز فرستادیم.پس از بررسی اولیه نقصی در مورد عدم ارائه خلاصه توصیف اختراع را به ما ابلاغ شد!منظور از خلاصه توصیف اختراع چیست؟آیا همان خلاصه اختراع نیست؟!

  • سر دبیر

   با سلام
   شما بایستی خلاصه توصیف اختراع را با رعایت موارد زیر تهیه و در قالب درخواست رفع نقص برای اداره اختراع ارسال نمائید.
   * در خلاصه اختراع باید به شرح ذیل عمل شود:
   ۱- با عنوان اختراع شروع شود
   ۲- زمینه فنی که اختراع به آن تعلق دارد را تعیین کند تا در جستجوی سوابق اخترع ادعایی مورد استفاده قرار گیرد.
   ۳- مشکل فنی، اساس راه حل ارائه شده برای آن را و همچنین کاربرد یا کاربردهای اصلی اختراع را بطور اجمالی روشن نماید (چونکه در توصیف اختراع این مواردباید به تفصیل بیان شود).
   ۴- درصورت لزوم خلاصه اختراع باید مشتمل به فرمول های شیمیایی یا معادلات ریاضی باشد تا براساس آنها ویژگی های اختراع به بهترین شکل بیان شود.
   ۵- درصورتی که برای توضیح اختراع ارجاع به نقشه ضرورت داشته باشد، پس از توضیح خلاصه هر قسمت باید نشانه های ارجاع دهنده به هریک از نقشه ها در داخل پرانتز ذکر گردد فلذا اگر برای بیان اجمالی اختراع مثالها یا نقشه ها مقتضی باشد باید ضمیمه شود.
   ۶- در خلاصه اختراع بیشتر باید برجستگیهای تکنیکی و فنی اختراع ذکر شود نه مزایا و ارزش اختراع.
   ۷-در قوانین ملی بسیاری از کشورها برای میزان وحجم مطالب خلاصه اختراع، معیار و محدودیت تعداد کلمات درنظر گرفته شده است ودر کشور ما باید این بیان بین ۷۰ تا ۲۰۰ کلمه باشد. موفق و پیروز باشید
   شما میتوانید مقاله کامل اسناد اختراع را در قسمت مقالات بخوانید

 20. کیوان رحیمی

  سلام در چه صورتی رساله کارشناسی معماری که همان مطالعات نام دارد ارزش قانونی پیدا میکند . و اگر بیشتر آن کپی باشد باز هم آن ارزش معنوی را دارد ؟

  • سر دبیر

   با سلام
   متاسفانه منظور شما از ارزش قانونی مبهم است و نمی توان دقیقا تشخیص داد چه درخواستی دارید اما در صورتی که رساله شما حاصل یک کار پژوهشی باشد میتوانید به عنوان اثر ادبی و هنری به ثبت برسانید.
   در خصوص موضوع کپی، امکان پذیر نیست چون اصل اول ثبت یعنی جدید بودن رعایت نشده است اما اگر منظور از کپی، ترجمه باشد همچنان می توانید به عنوان اثر ادبی و هنری به ثبت برسانید.
   موفق و پیروز باشید.

 21. مهدی

  با سلام وسیله ای که در کشورهای خارجی ساخته شده باشد ولی توو کشور نمونه ای از اون ساخته نشده باشه و با مگانیزم جدید و متفاوت نمونه ی داخلیش ساخته بشه اختراع محسوب میشه؟

  • سر دبیر

   باسلام و احترام
   یک طرح برای اینکه بتواند به عنوان اختراع ثبت شود بایستی دارای ۳ شرط : ۱٫ جدید بودن در سطح دنیا ۲٫ داشتن گام ابتکاری(ارایه راه حل تکنیکی جهت رفع مشکل موجود در صنعت مربوطه) ۳٫ کاربرد صنعتی ( کاربردی بودن )؛ باشد. لذا اگر وسیله مورد نظر شما از نظر اجزای تشکیل دهنده، مکانیزم و اساس عملکرد و یا بخش مهمی از آن کاملا متفاوت با نمونه های موجود در دنیا باشد، و در صورت احراز ۲ شرط دیگر قابلیت ثبت را دارد.
   جهت اظهارنظر اولیه رایگان در خصوص قایلیت ثبت طرح می توانید فرم پیش نویس مدارک ثبت اختراع که در صفحه اصلی سایت قراردارد را تکمیل و از طریق گزینه ارسال مدارک ارسال نمایید.
   پیروز باشید “مرکز نوآوری تک”

 22. پویا تقی زاده

  باسلام.هنگام ثبت اظهارنامه اختراع و پس از تکمیل چهار مرحله اول و پرداخت هزینه و دریافت شماره اظهارنامه و کدپیگیری پرداخت با مشکل قطع اینترنت مواجه شدم و دسترسی به سایت مقدور نشد.همچنین سایت رمز شخصی و شماره مکانیزه را ارسال نکرد.پیامک خالی به سامانه فرستاده شد اما جوابی نیامد.لطفا راهنمایی کنید

  • سر دبیر

   سلام و عرض ادب
   جهت دریافت رمز الکترونیک پرونده خود می توانید عدد ۱و شماره اظهارنامه خود را به شماره ۲۰۱۲۱۲ پیامک کنید. توجه فرمائید که بایستی از تلفن همراه معرفی شده حین ثبت اظهارنامه این پیامک را ارسال کنید
   موفق و پیروز باشید.

 23. امین

  با سلام و عرض خسته نباشید و تبریک سال نو.
  سوالی داشتم در رابطه با حق اشتراک سالانه ویژه مالکیت صنعتی (فک کنم مربوط میشه به طرح هایی که ثبت اختراع می شوند). با توجه به اینکه به مدت ۲۰ سال حمایت میکنند. میخواستم بدونم مبلغی که باید سالانه واریز بشه چگونه است آیا تعهد میگیرین؟ آیا مدارکی رو تحویل میگیرن که مالکین در بازه ی زمان مشخصی هر ساله باید مبلغی واریز کنن؟
  سپاس فراوان

  • سر دبیر

   سلام و درود
   واریز اقساط حق الثبت حمایت از اختراع، به صورت اختیاری بوده و نیاز به ارایه تعهد نیست و در صورت عدم پرداخت در موئد های تعیین شده، از حمایت مراجعه مربوطه خارج می شود. حق الثبت ۲۰ ساله اقساط اختراع برای اشخاص حقیقی ۵۰۰ هزار تومان به شرح زیر می باشد: ۵ سال اول: سالی ۱۰ هزار تومان، ۵ سال دوم سالی ۲۰ هزار تومان، ۵ سال سوم سالی ۳۰ هزار تومان، ۵ سال چهارم سالی ۴۰ هزار تومان
   موفق و پیروز باشید

 24. امیر وکیلی

  باسلام وخسته نباشید
  من یک ایده دارم که اون رو اختراع کنم باید اول ایده خودمو ثبت کنم بعد که تایید شد توسط کارشناسان بعدا باید اختراع بشه یا نه اگه لطف کنید راهنماییم کنید
  ممنون میشم

  • سر دبیر

   با سلام و احترام
   متاسفانه سوال شما مفهوم نمی باشد، لطفا جهت دریافت مشاوره دقیق، به قسمت مشاوره مراجعه کرده و از راه های ارتباطی گفته شده با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.
   موفق و پیروز باشید

 25. عبدالله دادخواه

  با سلام.
  آیا کتاب ترجمه‌شده را می‌توان ثبت کرد؟
  چه شرایطی باید داشته باشد؟

  • سر دبیر

   با سلام
   شما میتوانید ترجمه مورد نظر را به عنوان اثر ادبی و هنری به ثبت برسانید. جهت مطالعه بیشتر شرایط و قوانین میتوانید به قسمت “سامانه ثبت آثار ادبی و هنری” در همین سایت مراجعه نمائید.
   موفق و پیروز باشید.

 26. محمدرضا یوسفی

  سلام و عرض ادب پس از ثبت اضهارنامه ثبت اختراع برای سه نفر به عنوان شخص حقیقی یک اخطار رفع نقص آمده با این عنوان که نیاز به وکالت نامه معتبر برای نماینده قانونی می باشد. در حالی که در ثبت اختراع قبلی اینجانب و یک شخص دیگر که چند ماه پیش به ثبت رسیده است نیازی به وکالت نامه نبود!! این وکالت نامه به چه صورت باید باشد؟ آیا ساختار یا متن خاصی دارد؟ یا مثل تمامی وکالت نامه های معمول است؟ ممنون از محبت شما

  • سر دبیر

   سلام و خسته نباشید
   شما بایستی برای نماینده قانونی که در اظهارنامه خود معرفی کرده اید، وکالت نامه معتبر تهیه و برای اداره ارسال نمایید. تنظیم وکالت نامه بایستی در محضر اسناد رسمی یا نزد وکیل دادگستری صورت گیرد. با توجه به اینکه ابعاد حقوقی تنظیم وکالت نامه گسترده می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق با شماره های ۰۹۳۶۲۸۶۶۷۰۳ و ۰۲۱۹۵۱۱۱۹۱۰ تماس بگیرید.
   موفق و پیروز باشید.

۱۵ اسفند ۱۳۹۷