سوالات متداول

سوالات متداول در زمینه های مختلف مالکیت فکری به شرح زیر میباشد

در صورت عدم رفع ابهامات و سوالات آن ها در بخش سوالات کاربران وارد کرده تا کارشناسان مرکز نوآوری و کارآفرینی تک به آن ها پاسخ دهند

بعد از ورود اطلاعات مربوط به دانشگاه در بخش مالکین، در بخش نماینده قانونی، نوع نماینده قانونی را "وکیل رسمی" انتخاب نموده و مشخصات شخص معرفی شده از سوی دانشگاه را در آن بخش وارد نموده و در قسمت ضمائم معرفی نامه (نامه ای از سوی دانشگاه که شخص را به عنوان نماینده تایید می نماید) را به عنوان "وکالتنامه معتبر برای شخص مورد نظر" پیوست نمایید. همچنین در خصوص روزنامه تاسیس نیز، مجوز تاسیس دانشگاه را پیوست نمایید.
لطفا در صفحه مالکین، اقامتگاه همه مالکان را مجدد وارد نموده و سپس گزینه ثبت اطلاعات و بعد از آن گزینه ثبت موقت را انتخاب نمایید.
1-مراجعه حضوری جهت به روز کردن پرونده در خصوص اقساط پرداخت شده و همچنین دریافت شماره اظهارنامه و رمز اینترنتی 2-ورود به سایت و انتخاب گزینه ثبت انواع درخواست 3-تکمیل متن درخواست(نامه ای خطاب به اداره در خصوص پرداخت قسط مورد نظر) 4- کلیک بر روی دکمه" ادامه ثبت" 5-بازبینی اطلاعات و تایید اطلاعات 6-پرداخت هزینه و دریافت شماره مکانیزه توجه: شایان ذکر است با هر بار پرداخت، امکان پرداخت یک قسط میسر می گردد.
پس از چاپ و انتشار آگهی ثبت اختراع در روزنامه رسمی کشور متقاضیان (مالکین و مخترعین اختراع ) باید به همراه روزنامه رسمی که آگهی در آن به چاپ رسیده است و حاضر گردیده و پس از امضاء ذیل دفاتر ثبتی برای گرفتن ورقه اختراع اقدام نمایند . در صورتیکه متقاضی و مالکین چندین نفر باشند باید همگی برای امضاء ذیل دفاتر در اداره حاضر شده یا اینکه به احدی از مالکین وکالت محضری رسمی ارائه دهند که در آن به اخذ گواهی نامه ثبت اختراع مورد تقاضا تصریح شده باشد و در غیر اینصورت باید کلیه متقاضیان در اداره حاضر شوند .
استعلام را از طریق سایت، قسمت ثبت انواع درخواست (با موضوع "ارسال پاسخ استعلام مرجع ذی صلاح استعلام") برای اداره ثبت اختراعات ارسال نمایید iripo.ssaa.ir ===> " خدمات الکترونیک" ===> "انتخاب اداره ثبت اختراعات " ===> "ثبت انواع درخواست" ===> وارد نمودن شماره اظهارنامه و رمز شخصی ===> انتخاب "ارسال پاسخ استعلام مرجع ذی صلاح استعلام" از قسمت "موضوع درخواست" ===> "ادامه ثبت " ===> پیوست تصویر پاسخ استعلام در بخش بارگذاری ضمائم ===>"بازبینی و تایید اطلاعات" ===>"دریافت شماره مکانیزه" لازم به ذکر است در صورتیکه که مرجع با اداره ثبت اختراعات ارتباط الکترونیکی دارد نیاز به ارسال پاسخ استعلام توسط متقاضی نمی باشد. نوع ارتباط مرجع با اداره در بخش " لیست مراجع استعلام" در صفحه اصلی سایت بخش خدمات الکترونیک اداره ثبت اختراعات مشخص شده است
برای اظهارنامه ها با مالک ایرانی ،در مرحله چهار ثبت اظهارنامه الکترونیکی، هزینه مربوطه توسط سیستم محاسبه و صرفا از همانجا، پرداخت بصورت اینترنتی امکان پذیر است. تذکر : با تمامی کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب میتوان پرداخت را انجام داد.در مورد متقاضیان غیر ایرانی کـه در اجـرای مقررات کنوانسیون پـاریس ، تقـاضـاهـای خـود را مستقیمـاً تسلیم مرجع ثبت (اداره ثبت اختراعات اداره کل مالکیت صنعتی) می نمایند ، می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده درجدول هزینه ها را مطابق نرخ رسمی در بانک ملی بپردازند.
خیر متقاضیان می توانند با ورود به سامانه ثبت اختراع و مشاهده خلاصه پرونده، از وضعیت پرونده خود آگاهی یابند. در صورت نیاز به حضور حتما از طریق پیام کوتاه و یا ابلاغیه اطلاع رسانی خواهد شد. iripo.ssaa.ir ===> " خدمات الکترونیک" ===> "اداره ثبت اختراعات" ===> "پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده اختراع"===> وارد نمودن شماره اظهارنامه و رمز شخصی
مشکل از مرورگر رایانه شماست لطفا از مرورگر فایرفاکس نسخه 16 به بالا استفاده نمایید.
اظهارنامه تقسیمی زمانی تسلیم می گردد که قبلا اظهارنامه ای با این محتوا تسلیم اداره ثبت اختراعات گردیده و بنا بر تشخیص این اداره و مرجع استعلام، در اظهارنامه اصل وحدت اختراع رعایت نگردیده و اظهارنامه تسلیمی باید به یک یا چند اظهارنامه تقسیم گردد .بر طبق ماده 8 و9 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، اظهارنامه باید فقط به یک اختراع یا به دسته ای از اختراعات مرتبط که یک اختراع کلی را تشکیل می دهند مربوط باشد. این موضوع در حقوق مالکیت فکری به عنوان اصل وحدت اختراع شناخته می شود. با توجه به توضیح فوق چنانچه در اظهارنامه اختراع این اصل رعایت نشده باشد، متقاضی می تواند تا زمانی که اظهارنامه وی مورد موافقت قرار نگرفته باشد آن را به دو یا چند اظهارنامه تقسیم نماید. اظهارنامه تقسیمی باید دارای الزامات اظهارنامه اصلی بوده و از حدود افشا شده در اظهارنامه نخست فراتر نرفته و در تسلیم آن شماره و تاریخ اظهارنامه نخستین الزاما قید گردد همچنین در صورت درخواست حق تقدم از سوی متقاضی، ذکر محل حق تقدم نیز علاوه بر شماره و تاریخ اظهارنامه نخستین ضروری است. با توجه به توضیحات فوق متقاضی می تواند درخواست اظهارنامه تقسیمی را در زمان تشکیل پرونده مطرح نموده و تاریخ حق تقدم اظهارنامه نخستین خود را مورد درخواست قرار دهد. شایان ذکر است تصدیق و تأیید پرونده تقسیمی به عهده کارشناس پرونده بوده و چنانچه تقسیمی بودن پرونده به تأیید کارشناس نرسیده باشد، تاریخ اظهارنامه به تاریخ فایلینگ پرونده دوم تغییر نموده و هیچ حق تقدمی نیز قابل انتقال نخواهد بود.
متقاضی از تاریخ دریافت پیامک 30 (60 روز جهت متقاضیان غیر ایرانی) روز مهلت خواهد داشت تا برای اصلاح و تکمیل اظهارنامه و ضمائم آن به روش ذیل اقدام نماید. iripo.ssaa.ir ===> " خدمات الکترونیک" ===> "اداره ثبت اختراعات" ===> "ثبت انواع درخواست" ===> وارد نمودن شماره اظهارنامه و رمز شخصی ===> انتخاب "درخواست رفع نقص" از قسمت "موضوع درخواست" ===> تکمیل متن نامه بر اساس موارد رفع نقص در ابلاغیه و وارد نمودن شماره ابلاغیه در فیلد مربوطه ===> ادامه ثبت ===> (در صورت لزوم افزودن پیوست از نوع فایل word یا pdf) ===> بازبینی و تایید اطلاعات ===> در نهایت "دریافت شماره مکانیزه"
برای اظهارنامه ها با مالک ایرانی، در مرحله چهار ثبت اظهارنامه الکترونیکی، هزینه مربوطه توسط سیستم محاسبه وصرفا از همانجا، پرداخت بصورت اینترنتی امکان پذیر است. تذکر : با تمامی کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب میتوان پرداخت را انجام داد. در مورد متقاضیان غیر ایرانی کـه در اجـرای مقررات کنوانسیون پـاریس ، تقـاضـاهـای خـود را مستقیمـاً تسلیم مرجع ثبت (اداره ثبت طرح های صنعتی اداره کل مالکیت صنعتی) می نمایند ، می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده درجدول هزینه ها را مطابق نرخ رسمی در بانک ملی بپردازند.
مشکل از مرورگر رایانه شماست لطفا از مرورگر فایرفاکس نسخه 16 به بالا استفاده نمایید.
پاسخ از طریق پیامک و ایمیل برای متقاضیان ارسال خواهد شد. ضمناً از طریق مسیر ذیل نیز میتوانید در هر لحظه پس از ثبت اظهار نامه وضعیت پرونده خود را پیگیری نمایید. iripo.ssaa.ir ===> " خدمات الکترونیکی" ===> "اداره ثبت طرح‌های صنعتی" ===> " پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده طرح صنعتی " ===> وارد نمودن شماره اظهارنامه و رمز درصورتی که پس از گذشت 30 روز پاسخی در خلاصه پرونده درج نگردیده بود ، از طریق سایت در قسمت" تماس با ما" و در قسمت "ارتباط با اداره ثبت طرح های صنعتی" سوال خود را مطرح و از همین سامانه پیگیری نمایید.
اصل روزنامه رسمی منتشره بر اساس آگهی دوم (آگهی رسمی ثبت اضافه کالا و خدمات و طبقات)
- اصل گواهینامه ثبت علامت (که بر اساس آن اظهارنامه اضافه کالا/خدمات/طبقات تنظیم شده است)
- اصل روزنامه رسمی منتشره بر اساس آگهی دوم (آگهی رسمی ثبت تغییر علامت تجاری)
- اصل گواهینامه ثبت علامت (که بر اساس آن اظهارنامه تغییر علامت تنظیم شده است)
با به همراه داشتن مدارک ذیل جهت دریافت گواهی نامه ثبت علامت به بخش بایگانی اداره ثبت علائم تجاری مراجعه حضوری نمایید.
تصویر آگهی تقاضای ثبت علامت ( آگهی نوبت اول)
تصویر روزنامه رسمی آگهی تقاضای ثبت علامت
تصویر آگهی رسمی ثبت علامت ( آگهی نوبت دوم)
تصویر روزنامه آگهی رسمی ثبت علامت
منظور از مجوز یکی از موارد ذیل میباشد
پروانه بهره برداری سازمان صنعت ،معدن و تجارت تهران یا هر استان دیگر
پروانه ساخت صادره از سازمان غذا و دارو و یا دانشگاه علوم پزشکی تهران یا ایران
قرارداد سفارش کالا (تولید بدون کارخانه)و با استفاده از ظرفیت خالی دیگران و استفاده از مجوزهای آنها
پروانه کسب از اتحادیه صنفی مربوطه
گواهی از اتحادیه مربوطه جهت کالا یا خدمات مورد نظر
پروانه از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران یا هر استان دیگر
سایر مجوز ها از مراجع ذیربط حسب کالا یا خدمات مورد نظر متقاضی
نکات بسیار مهم :
* کارت بازرگانی به عنوان مجوز محسوب نمی گردد و صرفا جهت ثبت علامتی با رسم الخط غیرفارسی درخواست شده باشد و یا اینکه درخواست صادرات شده باشد، کاربرد دارد (حداکثر برای تقاضای دو علامت)
* جواز تاسیس به عنوان مجوز محسوب نمی گردد و صرفا برای درخواست ثبت یک علامت کاربرد دارد . در صورت نیاز به ثبت بیش از یک علامت باید سایر مجوز ها از قبیل پروانه بهره برداری و .... ارائه گردد.
اظهارنامه تقسیمی زمانی تسلیم می گردد که قبلا اظهارنامه ای با این محتوا تسلیم اداره ثبت اختراعات گردیده و بنا بر تشخیص این اداره و مرجع استعلام، در اظهارنامه اصل وحدت اختراع رعایت نگردیده و اظهارنامه تسلیمی باید به یک یا چند اظهارنامه تقسیم گردد.
بر طبق ماده 8 و9 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، اظهارنامه باید فقط به یک اختراع یا به دسته ای از اختراعات مرتبط که یک اختراع کلی را تشکیل می دهند مربوط باشد
این موضوع در حقوق مالکیت فکری به عنوان اصل وحدت اختراع شناخته می شود. با توجه به توضیح فوق چنانچه در اظهارنامه اختراع این اصل رعایت نشده باشد،متقاضی می تواند تا زمانی که اظهارنامه وی مورد موافقت قرار نگرفته باشد آن را به دو یا چند اظهارنامه تقسیم نماید. اظهارنامه تقسیمی باید دارای الزامات اظهارنامه اصلی بوده و از حدود افشا شده در اظهارنامه نخست فراتر نرفته و در تسلیم آن شماره و تاریخ اظهارنامه نخستین الزاما قید گردد همچنین در صورت درخواست حق تقدم از سوی متقاضی، ذکر محل حق تقدم نیز علاوه بر شماره و تاریخ اظهارنامه نخستین ضروری است. با توجه به توضیحات فوق متقاضی می تواند درخواست اظهارنامه تقسیمی را در زمان تشکیل پرونده مطرح نموده و تاریخ حق تقدم اظهارنامه نخستین خود را مورد درخواست قرار دهد. شایان ذکر است تصدیق و تأیید پرونده تقسیمی به عهده کارشناس پرونده بوده و چنانچه تقسیمی بودن پرونده به تأیید کارشناس نرسیده باشد، تاریخ اظهارنامه به تاریخ فایلینگ پرونده دوم تغییر نموده و هیچ حق تقدمی نیز قابل انتقال نخواهد بود.
با توجه به مکانیزه شدن فرایند ها، بعد از پرداخت هزینه و انتشار آگهی تقاضای ثبت علامت در روزنامه رسمی کشور ، نیازی به ارسال تصویر روزنامه رسمی آگهی تقاضا نیست، چرا که سیستم بصورت اتوماتیک ، 31 روز پس از انتشار آگهی (در صورت عدم اعتراض به آگهی) ابلاغیه پذیرش صادر نموده و در آن مبلغ هزینه ثبت نهایی را اعلام مینماید. لذا لازم است از تاریخ انتشار آگهی در روزنامه رسمی به مدت 35 روز بصورت مستمر به بخش خلاصه پرونده مراجعه نموده تا از اعتراض به آگهی و یا صدور ابلاغیه پذیرش مطلع گردید. 2-بعد از مشاهده مبلغ حق الثبت در ابلاغیه پذیرش (در خلاصه پرونده قابل مشاهده است) ، از طریق سایت قسمت ثبت انوع درخواست با موضوع پرداخت هزینه حق الثبت ، اقدام به پرداخت نمایید. 3-بعد از مشاهده آگهی رسمی در خلاصه پرونده ، نسبت به پرداخت هزینه جهت انتشار آگهی در روزنامه رسمی کشور از طریق سایت روزنامه رسمی (www.rrk.ir) اقدام نمایید
برای اظهارنامه ها با مالک ایرانی، در مرحله چهار ثبت اظهارنامه الکترونیکی، هزینه مربوطه توسط سیستم محاسبه و صرفا از همانجا، پرداخت بصورت اینترنتی امکان پذیر است.
تذکر : با تمامی کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب میتوان پرداخت را انجام داد.
در مورد متقاضیان غیر ایرانی کـه در اجـرای مقررات کنوانسیون پـاریس ، تقـاضـاهـای خـود را مستقیمـاً تسلیم مرجع ثبت (اداره ثبت علائم اداره کل مالکیت صنعتی) می نمایند ، می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده درجدول هزینه ها را مطابق نرخ رسمی در بانک ملی بپردازند.
اجازه نامه های حقوقی به دلیل جلوگیری از سوء استفاده از حق مالکیت معنوی پدید آورنده اثر توسط ناشر و یا دیگران اخذ می شود.
نحوه بستن قرارداد اجازه نامه به صورت قراردادی فی ما بین پدید آورنده و ناشر است که در آن یا حقوق مالکیت معنوی نرم افزار به ناشر واگذار می شود یا اینکه از مفاد این قرار داد برداشت می شود که بهره برداری از این اثر توسط ناشر و یا دیگران از نظر پدیدآورنده بلامانع است.
1-روند بررسی واحد تفکیکی(حقوقی)(در پنل متقاضیان این مرحله 50 % نشان داده می شود)

محتوای حقوقی نرم افزار ممکن است از دو نظر نیاز به اعلام نظر حقوقی داشته باشد.
الف) بخشی از محتوای نرم افزار که به نوعی باید با معاونت های مربوطه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چک شود مانند کتاب های صوتی یا دیجیتالی،نرم افزارهای قرآنی(که این کار در قالب استعلام مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال از معاونت های مربوطه انجام می شود که به محض دریافت پاسخ استعلام نتیجه روی روند بررسی نرم افزار اعمال خواهد شد(حدود 4هفته کاری)
ب) بخشی از محتوای نرم افزار است که توسط کارشناس حقوقی تشخیص داده می شود که نیاز به دریافت اجازه نامه ی یا ارائه قرارداد از پدیدآورنده اثر دارد. این موضوع در قالب ابلاغیه ای از طرف مرکز به متقاضی اعلام می گردد و بسته به زمان ارایه نامه مذکور روند بررسی به طول خواهد انجامید ولی به محض ارایه اجازه نامه یا قرارداد نتیجه روی روند بررسی اعلام خواهد شد(زمان بستگی به توانایی متقاضی جهت اخذ اجازه نامه و قراراد مذکور دارد)

2-نکاتی مهم در جهت تسریع در روند بررسی واحد حقوقیعلاوه برتصویر قرارداد، تصویر مدرک علمی یا تحصیلی مدرس و مولف نیز لازم است و حتماً باید مرتبط با موضوع تدریس یا محتوا نیزباشد(و ترجیحاً سوابق یا مجوز تدریس آنان از نهادهای معتبر علمی-آموزشی هم ارائه گردد) به عنوان مثال کسی با مدرک تحصیلی ریاضی حق تدریس درس عربی یا شیمی را ندارد و بالعکس

ب)-نرم افزارهای آموزشی کاربردی مانند اکسل، ویندوز، پاورپوینت فقط نیازمند ارائه سند تعهدنامه می باشند که فایل آن در ذیل قابل دریافت می باشد. تعهدنامه مذکور یک بار و برای تمام نرم افزارهای آموزشی کاربردی اخذ می گردد .تعهدنامه باید در دفترخانه اسناد رسمی ثبت شده(سند شود نه گواهی امضاء)؛ اسکن آن در سیستم بارگزاری و اصل آن به مرکز ؛طبقه سوم؛ واحد نشر دیجیتال آقای قناعت پیشه یا مهدی پور تحویل و درسیستم پیام دهی ابلاغیه حقوقی، تحویل اصل آن یا شماره رهگیری مرسوله پستی اعلام گردد.
ضمناً تعهدنامه می بایست توسط شخصی که در سیستم مرکز(قسمت دست اندرکاران حقیقی یا حقوقی) هم به عنوان مالک و هم به عنوان نماینده (یعنی هردو) درخواست مجوز نموده؛ تنظیم و ارائه گردد. لذا در صورتی که نماینده شخصی غیر از مالک در سیستم ثبت شده باشد باشد علاوه بر تعهدنامه مالک، اخذ رضایت نامه از او یا انعقاد قرارداد با او توسط نماینده نیزلازم است و می بایست تصویر رضایت نامه یا قرارداد همراه اصل تعهدنامه به مرکز تحویل گردد. (اسکن قرارداد و رضایت نامه نیز می بایست همراه اسکن تعهدنامه به صورت زیپ شده در سیستم بارگزاری گردد)

پیشنهاد می گردد جهت تسریع در روند بررسی و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی ،نماینده در خواست کننده مجوز ،همان شخص مالک نرم افزار باشد.

ج)تولید کنندگان کتاب های صوتی یا دیجیتالی جهت تسریع در روند استعلام از معاونت فرهنگی و اظهار نظرهای کارشناسی دقیق علاوه بر تحویل یک یا دونسخه از اثر کتابی(کتاب چاپ شده) ضمیمه نرم افزار؛ در سیستم مرکز قسمت معرفی کوتاه اثر حتماً نام مولف، مترجم، ناشر اثر کتابی، شماره شابک و سال نشر را نیز اعلام نمایند
لازم به ذکر است متقاضیان می توانند در ابتدای ثبت درخواست مجوز و در پنل خود در قسمت مشخصات نرم افزاری-اجزای غیر محتوایی رضایت نامه و قرارداد ها و حتی مدارک لازم اعم از مدارک علمی و تحصیلی اخذ شده را تا قبل از آغاز روند بررسی حقوقی البته به صورت منظم و تفکیک شده بارگزاری نمایند.

جهت طرح سوالات و ارتباط با کارشناس این بخش با شماره تماس 38768022_051 و یا ایمیل info@takidea.ir مکاتبه نمایید.
پس از تحویل ۴ نسخه به دبیرخانه نرم افزار وراد روال بررسی می شود که به این گونه می باشد:

۱) بررسی کلی : نرم افزار از لحاظ محتوایی بررسی می شود.
۲) بررسی تفکیکی : نرم افزار از لحاظ حقوقی بررسی می شود.
۳) بررسی تطبیقی : نرم افزار را از لحاظ فنی بررسی می شود.
۴) جلسه کارگروه : در این جلسه با حضور مدیران واحد های مرکز تصمیم گیری نهایی جهت اخذ مجوز صورت میگیرد.
۵) صدور مجوز : مجوز نرم افزار صادر می گردد .
برای ثبت یک اثر در سامانه مرکز رسانه های دیجیتال، باید یا ناشر حقوقی یا ناشر حقیقی دیجیتال باشید یا اینکه یک ناشر را از لیست ناشرین مجاز انتخاب نمایید. بنابراین درصورتی که ناشر حقوقی یا حقیقی نیستید، جهت حفظ مالکیت اثر، ابتدا نرم‌افزار را در پنل کاربری خودتان ثبت نمایید و سپس در ادامه روند ثبت، جهت نشر در بازار پس از هماهنگی قبلی با ناشر، اقدام به انتخاب ناشرین دارای مجوز نمایید.
جهت تغییر نماینده اثر، هم ناشر و هم نماینده (تولید کننده و یا شخصی که اثر متعلق به اوست) باید موافقت خود را با این امر طی نامه‌ای با ذکر لیست نرم افزار و کدپیگیری آن در دبیرخانه مرکز ثبت نمایند.
جهت تغییر ناشر یک اثر، ناشر قبلی، ناشر جدید و نماینده اثر(تولید کننده و یا شخصی که اثر متعلق به اوست) باید موافقت خود را طی نامه‌ای جداگانه با ذکر لیست نرم افزار و کدپیگیری آنبه دبیرخانه مرکز اعلام نمایند.
خیر- قبل از اینکه درخواست اخذ مجوز داده شود، نیازی به ثبت شرکت نیست. بلکه ثبت شرکت در انتهای کار انجام می شود
فقط متقاضیانی که طرح/اختراع/علامت خود را در خارج از ایران به ثبت رسانده اند و یا درخواست ثبت داده اند می توانند از حق تقدم استفاده نماینددر غیر این صورت بدون وارد نمودن اطلاعات این فرم باید دکمه ثبت اطلاعات پایه را کلیک نمایند. (توضیحات کامل در مورد حق تقدم در راهنمای ثبت اظهارنامه موجود می باشد.)
خیر جهت پیگیری اظهارنامه و مشاهده نوبت بررسی از طریق همان حساب کاربری می بایست اقدام نماید. پس از ورود به حساب کاربری با کلیک بر روی شماره اظهارنامه مورد نظر ، گزینه " گردش کار پرونده" را انتخاب نمایید.کلیه اقدامات در این بخش ثبت می گرددهمچنین پس از ثبت الکترونیکی اظهارنامه و ضمائم آن، اقدامات انجام شده از طریق نامه الکترونیکی(e-mail) و پیام کوتاه (sms) به متقاضی(دریافت کننده ابلاغ) ابلاغ و اعلام خواهد شد.درصورتیکه در متن ابلاغ درخواست حضور فیزیکی از متقاضی شده باشد ، حضور بلامانع است
تمامی اتفاقاتی که بر روی پرونده رخ میدهد در بخش خلاصه پرونده (به آدرس ذیل) قابل رویت می‏‎باشد. شما میتوانید مطابق اعلام و یا درخواست اداره اقدام نمایید. iripo.ssaa.ir ==> "خدمات الکترونیک" ==> انتخاب اداره ==> "پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده ..."==> وارد نمودن شماره اظهارنامه و رمز شخصی.تذکر: در صورت نیاز به هر گونه مکاتبه با اداره میتواند از بخش "ثبت انواع درخواست" (به آدرس ذیل) اقدام نمایید.iripo.ssaa.ir ==> "خدمات الکترونیک" ==> انتخاب اداره ==> "ثبت انواع درخواست ..."==> وارد نمودن شماره اظهارنامه و رمز شخصی
مشکل از مرورگر رایانه شماست لطفا از مرورگر فایرفاکس نسخه 16 به بالا استفاده نمایید
در بخش اطلاعات اشخاص اطلاعات خود را بعنوان شخص جدید ثبت نمایید و سمت خود را در پرونده انتخاب نموده سپس از دکمه ثبت موقت استفاده نمایید .
کد پستی که در سامانه ثبت شرکت ها برای شما ثبت شده است نامعتبر می باشد
با مراجعه به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به آدرس http://ilenc.ir کد پستی درج شده را یادداشت نمایید و از اداره پست محل خود صحت آن را بررسی نمایید همچنین می توانید از طریق سایت https://epostcode.post.ir/postcode صحت کدپستی خود را از طریق گزینه یافتن کد پستی بررسی نمایید
متقاضیانی که وکیل دادگستری و یا وکیل حقوقی دارند اطلاعات مربوط به این قسمت را وارد نمایند.توجه داشته باشید با وارد نمودن اطلاعات مربوط به نماینده قانونی متقاضی باید وکالت نامه را نیز جزء مدارک، پیوست نماید.لازم به ذکر است چنانچه مالک ، شخص حقوقی باشد اضافه کردن نماینده قانونی اجباری است. در مورد شرکت ها و موسسات حقوقی نماینده قانونی می تواند یکی از افراد دارای حق امضاء نیز باشد.
تا قبل از ثبت نهایی امکان تغییر اطلاعات اظهارنامه وجود دارد و با کد رهگیری می توانید اظهارنامه را بازیابی و ویرایش نمایید ولی پس از دریافت شماره اظهار نامه به هیچ عنوان تغییر در مفاد اظهار نامه امکان پذیر نمی باشد، مگر از طریق ثبت انواع درخواست.
الف : ممکن است آدرس الکترونیکی خود را صحیح وارد ننموده اید ب : ممکن استEmail ارسالی از سوی اداره کل، به جای درج در Inbox، در قسمت MailboxT Spam شما قرارگرفته باشد.
وارد حساب کابری شخص حقیقی گردید گزینه مشاهده اطلاعات حساب کاربری را انتخاب نماییددکمه " استعلام مجدد " را انتخاب نمایید و سپس گزینه ذخیره را کلیک نمایید
مجددا نسبت به دریافت رمز جدید اقدام نمایید نکته:اگر طی درخواستی فرد جدیدی را معرفی نموده اید با شماره همراه فرد جدید که اعلام نموده اید ،نسبت به دریافت رمز اقدام نمایید
مشخصات را عینا، همانند کارت ملی تایپ نمایید.‏??ضمنا سیستم بین "آ" و "ا" تفاوت قائل است بین "اله" و "الله" و "ئی" و "یی" و از این قبیل موارد. فاصله بین کلمات دقت نمایید ?مانند محمدرضا و محمد رضا
از اداره پست پیگیری نمایید و از صحت کد پستی خود مطمئن شوید و یا از طریق لینک ذیل کدپستی خود را بررسی نمایید https://epostcode.post.ir/postcode
خیر .دریافت کد رهگیری به منزله ثبت اظهارنامه نمی باشد. در صورت دریافت شماره اظهارنامه ، ثبت به پایان رسیده است. پس از دریافت کد رهگیری باید مدارک مورد نیاز به پرونده ضمیمه شود و سپس اطلاعات بازبینی شود و پس از آن پرداخت هزینه به صورت اینترنتی انجام شود و شماره اظهارنامه دریافت گردد.
وارد حساب کابری شخص حقوقی گردید==>گزینه مشاهده اطلاعات حساب کاربری را انتخاب نمایید==> دکمه " استعلام مجدد " را انتخاب نمایید ==>سپس گزینه ذخیره را کلیک نمایید
نام کاربری همان شماره ملی یا شناسه ملی شخص ثبت نام کنده است در خصوص رمز عبور نیز از گزینه فراموشی رمز عبور در همان صفحه اقدام نمایید. نکته:اگر در سامانه پیامکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور عضو نیستید ، عدد 5 را جهت عضویت در سامانه پیامکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به سرشماره 201212 پیامک نمایید
لطفا شماره ابلاغیه را از خلاصه پرونده یا گردش کار یادداشت نموده و در قسمت مربوطه تایپ نمایید و از copyو past نمودن خودداری نمایید
لطفا تمامی اشخاصی را که در بخش اشخاص مرتبط اظهارنامه وارده نموده اید ، حذف نمایید و مجددا اضافه نمایید
بله ، متقاضی در صورتیکه قادر نباشد ظرف موعد مقرر 30 (60 روز جهت متقاضیان غیر ایرانی) روزه مدارک خود را اصلاح یا تکمیل نماید می تواند با ذکر دلایل، درخواست استمهال (تمدید مهلت ) نماید و اداره مربوطه می تواند فقط یکبار با این تمدید مهلت موافقت نماید. نحوه ثبت درخواست:در خصوص متقاضیانی که دارای حساب کاربری هستند 1-ابتدا در صفحه اصلی سایت گزینه ورود /ثبت نام متقاضی جدید را انتخاب نمایید سپس نام کاربری و گذرواژه خود را وارد نمایید 2- گزینه کارتابل اظهارنامه را انتخاب نمایید 3-در لیست ، اظهارنامه خود را انتخاب نمایید 4-بر روی آن کلیک نمایید 5- در لیست نمایش داده شده گزینه نامه درخواست را انتخاب نمایید 6-ثبت درخواست جدید را انتخاب نمایید 7-موضوع درخواست را " استمهال (تمدید مهلت) انتخاب نمایید و مراحل ثبت درخواست را تکمیل نمایید توجه : دقت شود که این درخواست باید در موعد مقرر قانونی انجام پذیرد و پس از سپری شدن مهلت 30 (60 روز جهت متقاضیان غیر ایرانی) روز پرونده کان لم یکن تلقی می گردد
نظرات کاربران (7)
 1. علی

  فرق اختراع با طرح صنعتی چیه؟

  • سردبیر

   اختراع مربوط به ابعاد فنی یک طرح است و عمدتا شامل یک فراورده ، فراید و یا مکانیزم نو آورانه در یک طرح میباشد در صورتی که طرح صنعتی صرفا و فقط نوآوری در ظاهر یک محصول است.

 2. علی نجف زاده

  سلام خسته نباشید.من برای ثبت طرح صنعتی توی سایت اسنادو املاک ثبت نام انجام دادم و برم توی دفترخانه تائید شده و کد یکتا و رمز تصدیق دادن.من توی ثبت نام، اسم دو شخص رو توی قسمت افراد صاحب امضاء نوشتم و برای هر دو شخص کد یکتا و رمز تصدیق گرفتم.اما نمیتونم برای تائید حساب کاربری وارد حساب کاربری بشم.چون وقتی کدهای مربوط به یه شخص رو وارد میکنم قبول نمیکنه و مشخصات نفر دوم رو هم میخواد.وقتی ام هر دو رو ثبت میکنم بازم قبول نمیکنه.حالا من باید این کدهارو چطوری وارد کنم تا قبول کنه؟لطفا راهنماییم کنید.ممنونم.

  • سردبیر

   باسلام سایت اداره تنها یک کد شناسه و رمز رو قبول میکند که اطلاعات هر دو فرد باید همزمان در قالب یک فرم ارائه گردد، که برای مواردی که شرکت یا سازمان دارای دو صاحب امضا یا به عبارتی بیش از یک نفر صاحب امضا می باشد، لذا باید هر دو فرد در قالب یک کد یکتا و رمز تصدیق احراز هویت شوند، مجددا به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و بخواهید که هر دو فرد را در قالب یک کد شناسه و رمز کار رو انجام دهند. پیروز باشید مرکز نوآوری و کارآفرینی تک

 3. حمیدی

  با سلام
  یک اختراعی مشابه اختراع ما ثبت شده در سامانه ثبت اسناد و املاک کشور ، اما اعتبار نداره
  ما میتونیم اختراع خودمون رو ثبت کنیم یا اینکه باید از اونها طرحشون رو بخریم تا بتونیم ثبت کنیم ؟

  • مرکز نوآوری و کارآفرینی تک

   سلام ، اون طرح اگر حق الثبتش رو پرداخت نکنند ، قانونا مالکیت انحصاری اش از بین میزه
   اما به این معنا نیست که کس دیگه ای میتونه اون رو ثبت کنه، اما استفاده از اون در این صورت برای دیگران منعی نخواهد داشت.

   • حمیدی

    سوال دیگه ای که وجود داره این هست که
    اختراع ما و اختراع ثبت شده ای که عرض کردم از نظر ابزار و ادوات سخت افزاری تا حدودی مشابه هستند اما نوع کاربری آن ها و و اهداف ذکر شده در طرح متفاوت است.
    با این وجود امکان ثبت این اختراع به دلیل تشابهی که عرض کردم وجود دارد ؟

۱۵ اسفند ۱۳۹۷