چرا باید اختراعات خود را ثبت کرد

چرا باید اختراعات خود را ثبت کردReviewed by رسول عطائیان on Mar 11Rating: 5.0چرا باید اختراعات خود را ثبت کردچرخه های کوتاه محصول و رقابت های روزافزون، فشار زیادی بر شرکت ها وارد می کند تا نوآور باشند و یا به نوآوری سایر شرکت ها دسترسی پیدا کنند تا در بازارهای صادراتی و داخلی رقابت کنند و به این رقابت ادامه دهند. اگر محصول جدید یا بهبود یافته ای را به بازار عرضه کنید که با موفقیت روبرو شود، احتمال دارد که رقیبان شما سعی کنند محصولاتی تولید کنند که دارای ویژگی های فنی باشند که عین یا بسیار مشابه ویژگی های فنی محصول شما هستند. این عمل میتواند فشار سنگینی بر کسب و کار شما وارد کند بویژه اگر در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری چشمگیری کرده باشید تا محصول جدید یا بهبود یافته ای تولید کنید. حقوق انحصاری که از ثبت اختراع به دست می آید برای شرکت های نوآور به منظور شکوفا شدن در یک محیط چالش بر انگیز، پر خطر و پویا ممکن است عنصری حیاتی باشد. حق انحصاری که با ثبت اختراع طرح های صنعت آب اعطاء میشود به مالک اختراع اجازه داده تا ساخت محصولات توسط رقیبان و استفاده از آن فرآیندهائی که حق او را نقض میکنند، متوقف یا از آن جلوگیری کنند و خسارات ناشی از اینکار را دریافت نمایند. علاوه بر این به دلایل کلیدی دیگر برای ثبت اختراع می توان اشاره کرد

تا کنون به این فکر کرده اید که چرا باید اختراعات خود را ثبت کرد ؟

روند ثبت اختراع

چرخه های کوتاه محصول و رقابت های روزافزون، فشار زیادی بر شرکت ها وارد می کند تا نوآور باشند و یا به نوآوری سایر شرکت ها دسترسی پیدا کنند تا در بازارهای صادراتی و داخلی رقابت کنند و به این رقابت ادامه دهند.

اگر محصول جدید یا بهبود یافته ای را به بازار عرضه کنید که با موفقیت روبرو شود، احتمال دارد که رقیبان شما سعی کنند محصولاتی تولید کنند که دارای ویژگی های فنی باشند که عین یا بسیار مشابه ویژگی های فنی محصول شما هستند.

این عمل میتواند فشار سنگینی بر کسب و کار شما وارد کند بویژه اگر در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری چشمگیری کرده باشید تا محصول جدید یا بهبود یافته ای تولید کنید.

حقوق انحصاری که از ثبت اختراع به دست می آید برای شرکت های نوآور به منظور شکوفا شدن در یک محیط چالش بر انگیز، پر خطر و پویا ممکن است عنصری حیاتی باشد. حق انحصاری که با ثبت اختراع طرح های صنعت آب اعطاء میشود به مالک اختراع اجازه داده تا ساخت محصولات توسط رقیبان و استفاده از آن فرآیندهائی که حق او را نقض میکنند، متوقف یا از آن جلوگیری کنند و خسارات ناشی از اینکار را دریافت نمایند. علاوه بر این به دلایل کلیدی دیگر برای ثبت اختراع می توان اشاره کرد:

۱-موقعیت قدرتمند در بازار و امتیازهای رقابتی:

با ثبت طرح به عنوان اختراع، گواهی و اسناد اختراع به مالک آن حق انحصاری می دهد که به موجب آن، وی می تواند از استفاده تجاری اختراع توسط سایرین جلوگیری کند یا آن را متوقف نماید و در نتیجه رقابت، خطرات و بی ثباتی ناشی از فعالیت جاعلین و تقلید کنندگان را کاهش دهد.

اگر شرکت شما مالک یک اختراع ارزشمند است یا اجازه بهره برداری از آن را کسب کرده است، ممکن است قادر باشد در مقابل ورود رقیبان به بازار همان اختراع، موانعی بوجود آورد. این کار به شرکت شما کمک خواهد کرد به عنصر فعال و برجسته ای در بازار (های) مربوط تبدیل شوید.

 

۲- سود بیشتر یا بازگشت بیشتر سرمایه با ثبت اختراع:

اگر شرکت شما زمان و پول قابل ملاحظه ای برای تحقیق و توسعه صرف کرده باشد، حمایت از اختراع ناشی از ابداعات مزبور به احیاء هزینه ها و بازگشت بیشتر سرمایه گذاری کمک خواهد کرد.

لزوم ثبت اختراع

۳- درآمد مضاعف از محل تفویض اجازه بهره برداری و انتقال اختراع:

به عنوان یک مالک اختراع، می توانید حق استفاده از آن را به سایرین تفویض کنید و در مقابل، مبالغ یا حق امتیازی دریافت کنید تا از این راه درآمد بیشتری برای شرکت کسب نمایید. فروش (واگذاری) یک اختراع یعنی انتقال مالکیت، در حالیکه اجازه بهره برداری به معنی صرفا صدور اجازه استفاده از اختراع مورد نظر تحت شرایط مشخص است.

۴- دسترسی به فناوری از طریق لیسانس دو جانبه:

اگر شرکت شما به فناوری متعلق به سایرین علافه مند است، می توانید از اختراعات شرکت تان برای مذاکره در خصوص موافقت نامه های لیسانس دو جانبه استفاده کنید، که از طریق آن شرکت شما و طرف مقابل موافقت می کنند به یکدیگر اجازه دهند یک یا چند اختراع از اختراعات خود را تحت شرایط مقرر در موافقت نامه، استفاده کنند.

۵-دسترسی به بازار های جدید:

تفویض اجازه بهره برداری از اختراعات به سایرین ممکن است باعث شود به بازارهای جدیدی دسترسی پیدا کنید که در غیر این صورت نمی توانستید به آن ها دسترسی داشته باشید؛ بدین منظور، اختراع باید در بازار (های) خارجی مربوطه نیز حمایت شود.

۶- جلوگیری از سوء استفاده سایرین:

با به دست آوردن حمایت از اختراع خود قادر خواهید بود از ثبت و استفاده اختراع مورد ادعا توسط سایرین و همچنین احتمال نقض حقوق اختراع، هنگام بهره برداری تجاری از محصولتان توسط رقبا، جلوگیری نمائید.

۷-توانایی بیشتر برای دریافت وام و یا جمع آوری منابع مالی با نرخ معقول بهره:

مالکیت اختراع (اجازه بهره برداری از اختراع متعلق به اشخاص ثالث) ممکن است توانایی شما برای جمع آوری منابع مالی و سرمایه گذاری برای عرضه محصول به بازار را افزایش دهد. در برخی بخش ها (مانند بیوتکنولوژی)، اغلب لازم است اختراعات قوی داشته باشید تا سرمایه گذاران را جذب کنید.

۸- ابزاری قدرتمند برای اقدام قانونی علیه تقلید کنندگان و سوء استفاده کنندگان:

به منظور اجرای موثر حق انحصاری حاصل از ثبت یک اختراع ممکن است گاهی لازم باشد به راه های قانونی و طرح دعوی متوسل شوید یا توجه اشخاصی که حقوق اختراع شما را نقض می کنند به حقوق اختراع های تان جلب نمائید.

مالکیت یک اختراع به طور قابل ملاحظه ای توانایی شما برای طرح دعوی بطور موفقیت آمیز علیه کپی کنندگان و تقلید کنندگان محصولی که به عنوان اختراع ثبت شده است را افزایش می دهد.

تک_آیدیا

 

 

۹-وجهه مثبت شرکت شما به عنوان شرکت دانش محور و فناور

شرکای تجاری، سرمایه گذاران، سهامداران و مشتریان ممکن است اختراع های شما را به عنوان نشانه ای از سطح بالای مهارت و دانش، تخصص به ظرفیت فناوری شرکت شما تلقی کنند. هنگام جمع آوری منابع مالی، یافتن شرکای تجاری و ارتقاء وجهه و ارزش بازاری شرکت شما ممکن است مفید باشد.

برخی از شرکت ها اختراعات خود را در آگهی های تبلیغاتی درج می کنند تا وجهه نوآورانه در نظر عموم به وجود آورند.

با توجه به پیشرفت عمل و فناوری و رو آوردن شرکت ها به فناوری های نو بیشتر با این مضمون که چرا باید اختراعات خود را ثبت کرد آشنا خواهیم شد و رفته رفته اهمیت آن بیشتر نمایان خواهد شد.

 

نویسنده : رسول عطائیان | ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ | دسته : بلاگ ، مقالات ، مالکیت فکری ، اختراع ، بلاگ | نظرات کاربران (0)
تگ ها: ،‌ ،‌ ،‌