rnrnrnاختراعReviewed by رسول عطائیان on Sep 2Rating: 5.0اختراعاختراع چیست؟ اختراع بطور کلی به معنی راه حل جدید و نوآورانه برای یک مشکل فنی است. این راه حل ممکن است به ایجاد دستگاه ، محصول ، روش یا فرایند کاملا جدید مربوط باشد یا ممکن است فقط بهبود جزئی محصول یا فرایند شناخته شده ای باشد. اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرایند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه می‌کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آن‌ها را حل می‌نماید.در صورتی که اختراعی واجد شرایط مندرج در قانون باشد در این صورت از حمایت آن کشور برخوردار شده و حق اختراع به مخترع اعطا می‌شود. دارندهٔ حق اختراع طبق قانون از حقوقی خاص بهره‌مند می‌گردد. ولی زمانی که اختراع ثبت میشود مستندات و توضیحات مخترع در اختیار عموم قرار میگیرد که از طریق این سایت ها میتوان به اختراعات ثبت شده دسترسی پیدا کرد. اگر شما نیاز به جستجوی این اختراعات برای اثبات طرح خود باشید باید به این سایت ها رجوع کرده و از بین اختراعات اختراعاتی که فکر میکنید مشابه و یا شبیه طرح شما هستند را بررسی کنید تا در روند ثبت شما اختلال ایجاد نشود و بتوانید تازگی و ناب بودن طرح خود را ثابت کنید. شرایط اختراع به طور کلی می توان گفت که راه حل ارائه شده برای مشکل خاص باید دارای شرایط ذیل باشد: در دنیا جدید باشد. دارای گام ابتکاری باشد. کاربردی باشد

اختراع و توجه به «حقوق مالکیت فکری» یکی از زیرساخت هایی که می تواند ضامن موفقیت اقتصادی و فناوری پژوهشگران و شرکت های دانش بنیان در عصر دانایی باشد.

حقوق مالکیت فکری، مفهوم حقوقی نوینی است که از فعالیت‌ها و محصولات فکری در زمینه‌های تجاری، علمی، ادبی و هنری حمایت می کند. به عبارت دیگر، حقوق مالکیت فکری مجموعه ای از قوانین و مقرراتی است که از اثرات ناشی از فکر، خلاقیت و ابتکار بشر حمایت کرده و در این راستا یک سری حقوق مادی محدود به زمان و حقوق معنوی دائمی به پدید آورنده آن اعطاء می نماید

ثبت اختراع

اختراع چیست؟

اختراع بطور کلی به معنی راه حل جدید و نوآورانه برای یک مشکل فنی است. این راه حل ممکن است به ایجاد دستگاه ، محصول ، روش یا فرایند کاملا جدید مربوط باشد یا ممکن است فقط بهبود جزئی محصول یا فرایند شناخته شده ای باشد.

اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرایند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه می‌کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آن‌ها را حل می‌نماید.در صورتی که طرحی واجد شرایط مندرج در قانون باشد در این صورت از حمایت آن کشور برخوردار شده و حق اختراع به مخترع اعطا می‌شود. دارندهٔ حق اختراع طبق قانون از حقوقی خاص بهره‌مند می‌گردد.

زمانی که اختراع ثبت می شود مستندات و توضیحات اختراع در اختیار عموم قرار میگیرد و از طریق سایت ها و منابع مختلف میتوان به اختراعات ثبت شده دسترسی پیدا کرد.

اگر شما نیاز به جستجوی این اختراعات برای اثبات طرح خود داشته باشید باید به این سایت ها رجوع کرده و از بین آنها، اختراعاتی که فکر میکنید مشابه و یا شبیه طرح شما هستند را بررسی کنید تا در روند ثبت شما اختلال ایجاد نشود و بتوانید تازگی و ناب بودن طرح خود را ثابت کنید.

سایت ثبت اختراع

شرایط اختراع

به طور کلی می توان گفت که راه حل ارائه شده برای مشکل خاص باید دارای شرایط ذیل باشد:

 • در دنیا جدید باشد.
 • دارای گام ابتکاری باشد.
 • کاربردی باشد

صرفا کشف چیزی که در طبیعت موجود است بطور کلی اختراع محسوب نمی شود. مقدار مناسبی ابتکار انسانی، خلاقیت و گام اختراعی باید وجود داشته باشد، ضمن اینکه اکثر اختراعات کنونی نتیجه تلاش های قابل ملاحظه و سرمایه گذاری بلند مدت در تحقیق و توسعه هستند.

بسیاری از پیشرفت های فنی ساده و ارزان، که ارزش بازاری زیادی دارند، درآمد و سودهای سرشار نصیب مخترعین آن ها یا شرکت ها می کند.

مواردی که به عنوان اختراع قابل ثبت است؟

یک ابداع بایستی الزامات متعددی را رعایت نماید تا حائز شرایط لازم برای حمایت باشد. این الزامات به ویژه شامل این هستند که ابداع مورد ادعا:

 1. جدید بودن در سطح دنیا : بدین معنی که مکانیزم و فرایند اجرایی مورد ادعا تازگی داشته و تا کنون تحقیقی بر روی آن صورت نگرفته باشد.
 2. وجود گام ابتکاری : بدین معنی که براي دارنده مهارت عادي در فن مذكور معلوم و آشكار نباشد. (بدیهی نباشد)
 3. قابلیت ساخت و اجرا : بدین معنی که در صنعت ( به مفهوم عام آن ) قابل اجرا باشد.
 4. در تقاضانامه اختراع به طور شفاف و کامل افشاء شده باشد.
 5. جزء موارد غیر قابل ثبت اعلام شده در قوانین و مقررات ثبت اختراعات نباشد.

در صورتی که افشاء اختراع ظرف مدت شش ماه قبل از تاریخ تقاضا یا در موارد مقتضی قبل از تاریخ حق تقدم ثبت اختراع صورت گرفته باشد، مانع ثبت نخواهد بود.

استعلام اختراع

موضوعات غیر قابل ثبت به عنوان اختراع چیست؟

 1. کشفیات و تئوری های عملی
 2. آفرینش های زیبایی و شناختی
 3. برنامه ها قوانین و روش های انجام فعالیت های فکری
 4. کشف محض موادی که در جهان و طبیعت یافت می شوند.
 5. ابداعاتی که ممکن است بر نظم عمومی، اخلاق حسنه یا سلامت عموم تاثیر گذار باشد.
 6. روش های تشخیصی درمان یا جراحی برای درمان بیماری های انسان یا حیوان
 7. گیاهان و حیوانات غیر از میکروارگانیسم ها، و اساسا فعالیت های بیولوژیک برای تولید گیاهان یا حیوانات، غیر از فرایند های غیر بیولوژیک و میکروبیولوژیک برنامه های رایانه ای

چرا باید اختراعات خود را ثبت کنید؟

چرخه های کوتاه محصول و رقابت های روزافزون، فشار زیادی بر شرکت ها وارد می کند تا نوآور باشند و یا به نوآوری سایر شرکت ها دسترسی پیدا کنند تا در بازارهای صادراتی و داخلی رقابت کنند و به این رقابت ادامه دهند.

اگر محصول جدید یا بهبود یافته ای را به بازار عرضه کنید که با موفقیت روبرو شود، احتمال دارد که رقیبان شما سعی کنند محصولاتی تولید کنند که دارای ویژگی های فنی باشند که عین یا بسیار مشابه ویژگی های فنی محصول شما هستند. این عمل میتواند فشار سنگینی بر کسب و کار شما وارد کند بویژه اگر در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری چشمگیری کرده باشید تا محصول جدید یا بهبود یافته ای تولید کنید.

حقوق انحصاری که از ثبت اختراع به دست می آید برای شرکت های نوآور به منظور شکوفا شدن در یک محیط چالش بر انگیز، پر خطر و پویا ممکن است عنصری حیاتی باشد.

حق انحصاری که با ثبت اختراع اعطاء میشود به مالک اختراع اجازه داده تا ساخت محصولات توسط رقیبان و استفاده از آن فرآیندهائی که حق او را نقض میکنند، متوقف یا از آن جلوگیری کنند و خسارات ناشی از اینکار را دریافت نمایند. علاوه بر این به دلایل کلیدی دیگر برای ثبت اختراع می توان اشاره کرد:

۱-موقعیت قدرتمند در بازار و امتیازهای رقابتی:

سند اختراع به مالک آن حق انحصاری می دهد که به موجب آن، وی می تواند از استفاده تجاری آن توسط سایرین جلوگیری کند یا آن را متوقف نماید و در نتیجه رقابت، خطرات و بی ثباتی ناشی از فعالیت جاعلین و تقلید کنندگان را کاهش دهد.

اگر شرکت شما مالک یک اختراع ارزشمند است یا اجازه بهره برداری از آن را کسب کرده است، ممکن است قادر باشد در مقابل ورود رقیبان به بازار همان طرح، موانعی بوجود آورد. این کار به شرکت شما کمک خواهد کرد به عنصر فعال و برجسته ای در بازار (های) مربوط تبدیل شوید.

۲- سود بیشتر یا بازگشت بیشتر سرمایه:

اگر شرکت شما زمان و پول قابل ملاحظه ای برای تحقیق و توسعه صرف کرده باشد، حمایت از اختراع ناشی از ابداعات مزبور به احیاء هزینه ها و بازگشت بیشتر سرمایه گذاری کمک خواهد کرد.

ارزش گذاری اختراع

۳- درآمد مضاعف از محل تفویض اجازه بهره برداری و انتقال اختراع:

به عنوان یک مالک اختراع، می توانید حق استفاده از آن را به سایرین تفویض کنید و در مقابل، مبالغ یا حق امتیازی دریافت کنید تا از این راه درآمد بیشتری برای شرکت کسب نمایید. فروش (واگذاری) یک اختراع یعنی انتقال مالکیت، در حالیکه اجازه بهره برداری به معنی صرفا صدور اجازه استفاده از آن مورد نظر تحت شرایط مشخص است.

فروش اختراع

۴- دسترسی به فناوری از طریق لیسانس دو جانبه:

اگر شرکت شما به فناوری متعلق به سایرین علافه مند است، می توانید از اختراعات شرکت تان برای مذاکره در خصوص موافقت نامه های لیسانس دو جانبه استفاده کنید، که از طریق آن شرکت شما و طرف مقابل موافقت می کنند به یکدیگر اجازه دهند یک یا چند اختراع از اختراعات خود را تحت شرایط مقرر در موافقت نامه، استفاده کنند.

لایسنس اختراع

۵-دسترسی به بازار های جدید:

تفویض اجازه بهره برداری از اختراعات به سایرین ممکن است باعث شود به بازارهای جدیدی دسترسی پیدا کنید که در غیر این صورت نمی توانستید به آن ها دسترسی داشته باشید؛ بدین منظور، اختراع باید در بازار (های) خارجی مربوطه نیز حمایت شود.

۶- جلوگیری از سوء استفاده سایرین:

با به دست آوردن حمایت از طرح خود قادر خواهید بود، از ثبت و استفاده اختراع مورد ادعا توسط سایرین و همچنین احتمال نقض حقوق اختراع، هنگام بهره برداری تجاری از محصولتان توسط رقبا، جلوگیری نمائید.

ازرش گذاری فناوری اختراع

اداره ثبت اختراع ایران

در ایران نیز مانند بیشتر کشور های دنیا اداره ای به نام اداره ثبت اختراع وجود دارد که به داوری و ثبت دارایی های فکری و حمایت از آن ها میپردازد.

این اداره یک دفتر داشته در تهران خیابان فیاض بخش -ضلع شمال شرقی پارک شهر فعالیت دارد و مراکزی همانند مرکز نوآوری و کارآفرینی تک به تسهیل خدمات این اداره کمک میکنند

مخترعین و پژوهشگران با مراجعه به سایت اداره ثبت اختراع می توانند از خدمات ثبت همچنین جستجوی اختراعات پیشین استفاده کنند.

با توجه به اینکه نظام ثبت اختراع در ایران، به بررسی ماهوی و ماهیت طرح ها میپردازد، این اداره، مخترع را با توجه به زمینه فنی درج شده در توصیف، به یکی از مراکز استعلام اختراع کشور برای اخد استعلام و احراز شرایط اختراع، معرفی خواهد نمود

 

نظام بررسی ماهیتی (ماهوی) می باشد، این اداره با توجه به زمینه فنی طرح، مخترع را به یکی از مراکز علمی و پژوهشی کشور جهت اخذ استعلام شرایط ثبت اختراع معرفی خواهد نمود. در مراحل پایانی ثبت اختراع، متقاضی باید جهت تشکیل پرونده فیزیکی به اداره ثبت مراجعه کرده و گواهی ثبت اختراع خود را دریافت کند.

 

روند ثبت اختراع در ایران

برای ثبت اخترع در ایران ابتدا باید در سایت اداره ثبت اختراع ثبت اظهارنامه را انجام داده و تمامی اسناد و مدارک مربوط به اختراع را در سایت بارگذاری کنیم

پس از تکمیل اظهارنامه باید در یکی از دفاتر اسناد رسمی احراز هویت انجام شده و تاییده در سایت بارگذاری شود

پس از تکمیل مراحل ثبت نام، طرح ارسالی ما توسط کارشناسان اداره ثبت اختراع بررسی اولیه میگردد و در صورت نقص یا وجوه افتراق به ما اطلاع داده میشود

منظور از افتراق وجود اختراعات ثبت شده مشابه طرح ما میباشد

در صورت عدم نقص و وجوه افتراق، طرح ما برای مراجع استعلام ارسال میگردد، و درصورت تایید توسط مرجع، ابلاغیه پذیرش توسط اداره ثبت اختراع صادر میگردد و در این مرحله، مخترع باید جهت تشکیل پرونده به اداره مراجعه حضوری داشته باشد

شما میتوانید بدون مراجعه حضوری اختراع خود را ثبت کنید

پس از صدور ابلاغیه پذیرش، میتوانیم اسم طرح خود را اختراع بگذایم و طرح ما برای روزنامه ارسال و در این روزنامه اگهی میشود، و پس از مدتی گواهی ثبت اختراع برای ما صادر میشود و برای دریافت گواهی حضوری باید به ابن اداره مراجعه کنیم

روند اختراع

مزایای استفاده از خدمات و سامانه ثبت اختراع مرکز تک

مشاوره تخصصی:

با توجه به اینکه اسناد اختراع از نظر حقوقی دارای اهمیت است، کارشناسان ما، شما را تا تنظیم هر چه بهتر اسناد و مدارک مورد نیاز اختراع راهنمایی خواهند کرد.

عدم مراجعه حضوری به اداره ثبت اختراع تهران:

باتوجه به اینکه در حال حاضر بخشی از مراحل ثبت اختراع به صورت اینترنتی صورت می گیرد، بدلایل مختلف به طور متوسط ۲ الی ۳ مرتبه نیاز به مراجعه حضوری به اداره ثبت اختراع می باشد (۱- ارائه اصل تاییدیه علمی و تشکیل پرونده ۲- دریافت روزنامه رسمی، صدور و تحویل گواهینامه اختراع)

انجام امور اداری ثبت اختراع توسط وکیل رسمی دادگستری

 در این خدمت کلیه امور اداری حضوری به اداره ثبت اختراع پس از تایید اختراع، جهت تشکیل پرونده، درج آگهی و دریافت گواهینامه ( ۲ مرحله مراجعه) توسط وکیل رسمی دادگستری انجام خواهد شد.

هزینه های واریز قانونی به ادارات مربوطه (روزنامه رسمی، ثبت اظهارنامه و حق الثبت اختراع و …) بر عهده مخترع می باشد.

استفاده بهینه از زمان

با توجه به سابقه ۱۰ساله مرکز نوآوری و کارآفرینی تک در زمینه ثبت اختراع و مالکیت فکری و تسلط کامل بر قوانین این حوزه، آماده ارائه خدمات میباشد 

ارائه مشاوره در زمینه حقوق مالکیت فکری به منظور حمایت از فعالیتها و محصولات فکری شما

مرکز تک مشاوره های حقوقی به صورت حضوری و غیر حضوری پس از ثبت و پیشنهاد پلن های تجاری سازی مخصوص طرح شما را به صورت رایگان برای کسانی که پروسه ثبت را با این مرکز به اتمام رساندن، ارائه میدهد

خدمات ثبت اختراع مرکز تک

۱٫ انجام امور اداری حضوری به ادارات مربوطه جهت دریافت گواهینامه

۲٫ مشاوره تهیه اسناد اختراع و انجام کلیه امور اداری ثبت اختراع

۳٫ مشاوره تخصصی

۴٫ تدوین اسناد ( توصیف و ادعانامه )

۵٫ جستجو تخصصی اختراع در سطح دنیا

۶٫ تهیه نقشه فنی

۷٫ پیگیری مرجع علمی 

جهت دریافت مشاوره رایگان شماره خود را در کادر زیر وارد کرده تا کارشناسان این مرکز با شما تماس بگیریند

[formidable id=6]