rnrnrn
اعتبار ۱۶ میلیارد تومانی برای تجاری سازی طرح مبارزه بیولوژیک با ریزگردها

اعتبار ۱۶ میلیارد تومانی برای تجاری سازی طرح مبارزه بیولوژیک با ریزگردها

  • مرتضی عطایی نژاد
  • |
  • 28 دسامبر 2023
  • |
  • بدون دیدگاهاعتبار 16 میلیارد تومانی برای تجاری سازی طرح مبارزه بیولوژیک با ریزگردهاReviewed by مرتضی عطایی نژاد on Dec 28Rating:

nعضو هیات علمی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران گفت: برای تجاری سازی طرح مبارزه بیولوژیک با ریزگردها اعتبار ۱۶ میلیارد تومانی نیاز است که مذاکرات برای تامین آن هنوز به جایی نرسیده است.


————————————-

n
nمهران کیانی راد در گفتگو با مهر افزود: این طرح که مورد تایید استانداردهای سازمان حفاظت خاک امریکاست تا سه سال در عرصه پایداری دارد و با پوشش گیاهی سازگار است بنابراین می توان در توسعه فضای سبز از آن استفاده کرد.
n
nبه گفته وی مالچ های بیولوژیکی سه نوع مختلف با ویژگی های خاص خود دارند که می توان از آنها برای مبارزه با شن های روان ، کنترل ریزگردها با منشاء ‌رسی و توفان های نمکی استفاده کرد.
n
nمجری طرح اظهار داشت: سه سال تحقیقات نشان می دهد که این طرح یکی از مناسب ترین روش های بیولوژیک مبارزه با ریزگردهاست و طرح اولیه آن که با اعتباری معادل ۱۲۰ میلیون تومان از سوی ستاد توسعه آب و خشکسالی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری تامین شد ، مورد آزمایش قرار گرفته است.
n
nکیانی راد تصریح کرد: اعتبار مورد نیاز برای تجاری سازی طرح و استفاده آن در سطح گسترده نیازمند ۱۶ میلیارد تومان است که برای تامین آن با سازمان های حفاظت محیط زیست ، جنگل ها و مراتع و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مذاکراتی انجام شده که تاکنون هیچ جواب قطعی برای حمایت از طرح داده نشده است.
n
nوی با بیان اینکه مذاکراتی با کشورهای همسایه از جمله سودان و عمان که با مشکل ریزگردها مواجه اند انجام شده گفت: در صورتی که تا حدود سه ماه آینده که زمان تعیین شده برای جواب نهایی از سوی سازمان های مذاکره شده است حمایت های مالی از این طرح انجام نشود با این کشورها وارد گفتگوی نهایی خواهیم شد.
n
nکیانی راد افزود: قرار است تا سه ماه آینده این طرح به صورت آزمایشگاهی و نیمه صنعتی با استفاده از هواپیما برای بخش هوایی و ابزارهای مرتبط برای بخش های زمینی در عرصه ای حدود ۱۰ هکتار اجرایی شود.
n
nوی در پاسخ به اینکه تامین اعتبار ۱۶ میلیارد تومانی تنها برای یک طرح از عهده سازمان محیط زیست بر نمی آید و گفت: تامین ۱۶ میلیارد تومان اعتبار این طرح با توجه به بودجه هایی که برای مبارزه با ریزگردها تصویب شده غیر ممکن نیست.

مطلب پیشنهادی:   اولین دوربین ابرطیفی جهان برای کمک به بازرسی امنیتی

05191010117
Contact راحت باشید، از ما بپرسید هر سوالی دارید!