rnrnrnجستجوی اختراع در Free Patent OnlineReviewed by محدثه کابلی on Aug 7Rating: 5.0جستجوی اختراع در Free Patent Onlineیکی دیگر از ابزارهای جستجوی اختراع، سایت Free Patent Online است که این پایگاه داده برای جستجوی پتنت های اروپایی و آمریکایی مناسب است و می توان روش مختلف جستجو با کلیدواژه، نام مخترع، شماره انتشار و کلمات و عبارات کلیدی را در بخش های مختلف پتنت جستجو کرد. به علاوه فایل PDF سند اختراع را نیز در اختیار کاربر قرار می دهد.

یکی دیگر از ابزارهای جستجوی اختراع، سایت Free Patent Online است که این پایگاه داده برای جستجوی پتنت های اروپایی و آمریکایی مناسب است و می توان روش مختلف جستجو با کلیدواژه، نام مخترع، شماره انتشار و کلمات و عبارات کلیدی را در بخش های مختلف پتنت جستجو کرد. به علاوه فایل PDF سند اختراع را نیز در اختیار کاربر قرار می دهد.

در این قسمت روش جستجوی اختراع در Free Patent Online را به‌صورت گام‌به‌گام توضیح می‌دهیم.

گام های جستجوی اختراع در Free Patent Online

پس از ورود به سایت Free Patent Online با صفحه ای مشابه عکس زیر روبه رو میشوید

 Free-Patent-Online

بر روی گزینه سرچ که کلیک میکنید یه کشو شامل بخش های Expert Search و Quick Search ظاهر میشود که در ادامه به بررسی آن میپردازیم

جستجوی-اختراع

 

الف. گزینه Expert Search

با انتخاب Expert Search می توانید با نوشتن کلیدواژه جستجو انجام دهید. در این قسمت برای دستیابی به تمام مقالات تیک تمام سایت ها را انخاب می کنید. (کادر قرمز رنگ)

این تیک ها به ترتیب مربوط به: پتنت های امریکایی، پتنت های کاربردی امریکایی، پتنت ها اروپایی، پتنت های ژاپنی، پتنت های بین المللی، پتنت های آلمانی میباشد که با انتخاب آنها به این پتنت ها درسترسی خواهید داشت

سرچ-اختراع-جهانی

این تیک ها به ترتیب مربوط به: پتنت های امریکایی، پتنت های کاربردی امریکایی، پتنت ها اروپایی، پتنت های ژاپنی، پتنت های بین المللی، پتنت های آلمانی میباشد که با انتخاب آنها به این پتنت ها دسترسی خواهید داشت.

پس از آن که نام اختراع مورد نظر را در کادر سفید رنگ تایپ کردید. بر روی گزینه search کلیلک نمایید. با کلیک بر روی این گزینه صفحه زیرین باز می شود.

 

با کلیک بر روی هر مورد، پتنت مربوط به آن برای شما نمایش داده می شود.

جستجوی اختراع

ب. گزینه Quick Search 

بخش دوم جستجوی اختراع در Free Patent Online با استفاده از اطلاعات اخترع است و با انتخاب گزینه Quick Search وارد صفحه جستجو شده و توجه به اطلاعات در دسترس، جستجو را انجام دهید

با انتخاب گزینه Quick Search  وارد صفحه جستجو شده و میتوانید با توجه به اطلاعات در دسترس، جستجو را انجام دهید

روش-سرچ-اختراع

توضیحات قسمت های مختلف این بخش اینگونه است:

Number Fields: اگه شما شماره اختراع را داشته باشید با درج در این قسمت اطلاعات دقیق اختراع را برای شما نمایش میدهد

Common Fields: این بخش با استفاده از زمینه های اختراع به جستجو میپردازد و اطلاعاتی مانند عنوان پتنت(title)، چکیده پتنت (Abstract)، ادعا پتنت (Claim) و توصیف و جزئیات پتنت (Description/Specification) را وارد کرده و جستجو را انجام دهید

 

استعلام-جهانی-اختراع

Date Fields: در این قسمت میتوانید بر اساس تاریخ ثبت اختراع، تاریخ انتشار، یا حق تقدم جستجوی خود را انجام دهید

Classification: در صورتی که طبقه بندی اختراع را میدانید میتوانید در این قسمت آن را وارد کنید. Current US Classification طبقه بندی آمریکا و International Classification طبقه بندی جهانی را نشان میدهد

Inventor Fields: در صورت داشتن اطلاعاتی در مورد مخترعان و یا مالکان مطرح در زمینه موضوع خود میتوانید از این قسمت استفاده کنید و جستجو را با پر کردن این موارد انجام دهید.

Assignee Fields: به عنوان مثال اگر موضوع شما الکترونیکی باشد و بدانید شرکت سامسونگ یکی از پیشگامان در تکنولوژیهای پیشرفته در این حیطه میباشد، میتوانید در قسمت Assignee نام Samsung را وارد نموده و جستجو را انجام دهید.

takidea

در این قسمت با انتخاب گزینه ها میتوانید محدوده جستجو را افزایش داده و در پایگاههای اطلاعاتی بیشتری همچون WIPO و … جستجو را انجام دهید.

در صورتی که گزینه Word Stemming، Off باشد، دقیقا عین کلمات و کلیدواژه ها را نمایش می دهد و در صورتی که این گزینه را On انتخاب کنید، کلمات مشابه و مشتقات آن نیز نمایش داده می شوند.

در قسمت Sort Order، در صورت انتخاب گزینه Chronological، نتایج براساس زمان و در صورت انتخاب گزینه Relevancy ، نتایج براساس میزان ارتباط با موضوع نمایش داده خواهند شد

دانلود فایل سند اختراع از سایت Free Patent Online

پس از یافتن پتنت های مشابه اختراع و طرح خود روی آن کلیک کرده تا وارد صفحه ای مانند عکس زیر شوید

تک ثبت

پس از اینکه بر روی پتنت مورد نظر کلیک کردید و وارد صفحه بالا شدید، علامت فایل pdf اسناد اختراع ،با رنگ دیگری در این صفحه مشخص است که با کلیک بر روی آن فایل دانلود خواهدشد.

توجه داشته باشید فایل اسناد برای همه پتنت ها قابل دسترسی نمیباشد.

  1. محمد
    3 ماه گذشته پاسخ

    خوب