rnrnrnجستجوی اختراع در wipoReviewed by محدثه کابلی on Aug 8Rating: 5.0جستجوی اختراع در wipoیکی دیگر از ابزارهای جستجوی اختراع ، سایت wipo یا همان سازمان جهانی مالکیت فکری است که این سایت امکان جستجو با روش های مثل کلیدواژه، نام مخترع و  شماره انتشار را به شما می‌دهد. در این مقاله میخواهیم روش جستجوی اختراع در Wipo  را به‌صورت گام‌به‌گام را توضیح می‌دهیم.
یکی دیگر از ابزارهای جستجوی اختراع ، سایت wipo یا همان سازمان جهانی مالکیت فکری است که این سایت امکان جستجو با روش های مثل کلیدواژه، نام مخترع و  شماره انتشار را به شما می‌دهد.   در این مقاله میخواهیم روش جستجوی اختراع در Wipo  را به‌صورت گام‌به‌گام را توضیح می‌دهیم.

مراحل جستجوی اختراع در سایت wipo

پس از ورود یه سایت وایپو با صفحه ای مانند صفحه ی زیر مواجه میشویم سرچ اختراع در wipo در گام بعدی از منوی این سایت گزینه knowledge و در زیر منوی آن گزینه patentscope را انتخاب میکنیم جستجوی-اختراع-مرکز-تک-آیدیا پس از ورود به صفحه patentscope، گزینه access the patentscope database  را اتخاب می کنیم و صفحه زیرین باز میشود جستجوی اختراع wipo سپس کلمه مورد نظر، کد انتشار، کد فایلینگ و… را می توانیم سرچ کنیم. در قسمت زیر نیز چندین گزینه برای سرچ در اختیار ما می گذارد. که هر کدام را در زیر توضیح می دهیم: مراحل جستجوی اختراع به صورت تصویری simple: با این گزینه ساده ترین نوع سرچ (کلید واژه یا کد انتشار) را می توان انجام داد. با انتخاب این گزینه همان صفحه ابتدایی مجددا باز می شود. مراحل جستجوی اختراع تصویری advanced search: جستجوی پیشرفته را با انتخاب این گزینه می توان انجام داد. بدین شکل که با انتخاب این گزینه صفحه زیرین برای شما باز می شود. که در این صفحه مجدد می توان با کلیدواژه و کد انتشار جستجو کرد اما می توان در آن زبان را تغییر داد، با کلیک بر روی گزینه office می توان مقالات موردنظر در هر قاره یا pct راانتخاب کرد. مراحل تصویری جستجوی اختراع در wipo field combination: بخش ترکیبی که در آن می توان به ترتیب همه زمینه ها، کد انتشاری wipo، کد کاربردی، تاریخ انتشار، عنوان، چکیده، نام آن، کد طبقه بندی، نام مخترع، کد مقاله، توصیف و ادعا را وارد کرد و مقاله موردنظر را دریافت نمود. در این قسمت مانند جستجوی پیشرفته می توان زبان و منطقه اختراع را وارد کرد. آموزش تصویری سرچ در wipo cross lingual expantion: در این قسمت شما می توانید کلمات مشابه یا زمینه های مشابهی که در آن اختراع (با واژه مورد نظر) انجام شده است را نشان می دهد. آموزش تصویری جستجو در wipo (chemical comounds (login required: در این جستجو اجزای شیمیایی یا مقالات که اجزاء و شیمی یک اختراع را مدنظر دارند سرچ می شود. در این قسمت حتما نیاز به ورود به سیستم را دارد، که نیاز است در این قسمت شما ثبت نام کنید. همچنین از طریق سایت Wipo این امکان را داریم که با کدهای طبقه بندی سرچ نمائیم.  (توضیحات کدهای طبقه بندی در مقاله راهنمای جستجوی اختراع گفته شده است.)

راه های دسترسی به کدهای طبقه بندی در جستجوی اختراع

ابزار ساده ای که در سایت وایپو (اینجا کلیک کنید) برای جستجوی کدهای طبقه بندی IPC در نظر گرفته شده است. شاخص catchwords، که هزاران عبارت کلیدی که در اسناد اختراع مورد استفاده قرار می گیرند را در نظر گرفته است. همه حروف بر اساس ترتیب الفبا منظم شده اند و برای یافتن هر کلمه کافی است علامت مثبت آن ردیف را باز کنید. طبقه بندی جهانی اختراع برای مثال برای کلمه water تمام موارد مربوطه بیان شده و کد های آن ها معرفی شده است: طبقه بندی اختراع روش دیگر برای یافتن کدهای IPC استفاده از پتنت های مشابه است. در صورتی که یک پتنت با موضوع مورد مطالعه شما تطابق خوبی داشت می توانید از کدهای طبقه بندی آن پتنت استفاده کنید. البته لازم است قبل از استفاده از آن کد با بررسی تعریف آن در سایت وایپو از مربوط بودن کد مورد نظر به حوزه مورد مطالعه خود اطمینان حاصل کنید.