rnrnrnروش جستجوی اختراع در espacenetReviewed by محدثه کابلی on Aug 18Rating: 5.0روش جستجو در espacenet همانطور که در سایر سایت ها می توان با کلیدواژه، ، نام مخترع ، شماره انتشار و... جستجو انجام داد، در espacenet هم این روش جستجو وجود دارد. علاوه بر آن در این سایت امکان جستجوی کدهای CPC با استفاده از کلمات کلیدی نیز وجود دارد.

یکی دیگر از ابزارهای استعلام اختراع سایت اروپایی espacenet است. این سایت در حدود ۲۰ سال فعالیت دارد که تمام مقالاتی که در اختیار کاربران قرار می دهد کاملا رایگان می باشند.

همانطور که جستجوی اختراع را در سایر سایت ها می توان با کلیدواژه، نام مخترع، شماره انتشار و… جستجو را انجام داد، جستجوی اختراع در espacenet  علاوه بر اینکه در این سایت امکان جستجوی کدهای CPC با استفاده از کلمات کلیدی نیز وجود دارد از روش های گذشته نیز میتوان استفاده کرد.

مراحل روش جستجوی اختراع در espacenet

۱٫ورود به سایت espasenet :

 

جستجوی تصویری espacenet

۲٫ در کادر مشخص شده (کادر قرمز رنگ) سه گزینه برای روش جستجوی اختراع در اختیار شما قرار می گیرد.

Smart search :

با انتخاب این گزینه، دسترسی برای جستجوی اختراع معمولی در اختیار شما قرار می گیرد.  در کادر قرمز رنگ نشان داده شده در شکل زیر می توان کلمات، عبارات کلیدی یا شماره پتنت موردنظر را تایپ نمود و با کلیک بر روی گزینه search مقالات مرتبط با اختراع در دسترس قرار می گیرد.

اموزش تصویری جستجو در espacenet

Advanced search:

با انتخاب این گزینه صفحه پایین باز می شود که در آن به ترتیب (با کادرهای آبی رنگ مشخص شده است) می توان جستجوی اختراع با استفاده از عنوان، چکیده، کد انتشار، کد مقاله، کد حق تقدم، تاریخ انتشار، نام شرکت یا فرد مالک، نام مخترع، کد CPC و یا کد IPC جستجو انجام داد.

اموزش تصویری جستجو در espacenet

Classification search:

با انتخاب این گزینه شما می توانید از ۱ تا ۱۰ کلمه  را (در کادر قرمز رنگ) بنویسید تا کدهای طبقه بندی مرتبط با اختراع موردنظر و نتایج آنها نشان داده شوند. شما می توانید به صورت خاص نیز جستجوی اختراع انجام دهید. برای مثال در صورتی که بخواهید در همه زیر گروه ها یک کد خاص سرچ کنید کافی است بعد از خط مورب کلمه low را وارد کنید (H01L21/027/low) تا جستجو در همه زیر گروه های آن کد خاص صورت گیرد.

همچنین برای جستجو بیشتر می توانید به جای اعداد مشخص کننده زیر گروه، از* ( H01L21/)* استفاده کنید.

اموزش تصویری espacenet

۳٫ طبقه بندی ها و زیرطبقه ها در زمینه موضوع جستجو شده به صورت زیر نمایش داده میشود .

با کلیک بر روی هر طبقه بندی میتوانید زیرطبقه های آن را نیز با جزئیات و توضیح آنها مشاهده نمایید.

اموزش تصویری espacenet

روش جستجو اختراع در سایت espacenet از طریق کد طبقه بندی

۱٫ برای پیدا کردن کدهای طبقه بندی CPC می توان بدین شکل اقدام نمود:

ابندا در قسمت  search for نام اختراع مورد نظر را وارد کنید. سپس بر روی باکس سبز رنگ(داخل آن کلمه CPC نوشته شده است) کلیک کنید. صفحه زیرین نمایش داده می شود.

اموزش تصویری در espacenet

کدهای CPC به علت اینکه جزئی  تر می باشند و تعداد کمی از ادارات ثبت اختراع پتنت های خود را با آن طبقه بندی می کنند، از این رو نتایج بدست آمده با کدهای CPC محدودتر است.

کدهای IPC کلی ترند و اکثر پتنت ها با کد IPC ثبت می شود و به همین علت نتایج به دست آمده از IPC  فراتر از نتایج به دست آمده از CPC است.

حال با انتخاب گزینه find patents (در کادر قرمز رنگ) مقالات و نتایج جستجو در اختیار شما قرار می گیرد.

آموزش تصویری espacenet

۲٫ سپس با انتخاب یکی از مقالات در صفحه زیر می توانید به مطالب آن دسترسی داشته باشید.

آموزش تصویری گام به گام espacenet

۳٫ در نهایت اگر توصیف مقاله موجود باشد گزینه Description فعال است، اگر ادعاها موجود باشد گزینه Claims فعال خواهد بود، اگر تصاویر موجود باشد گزینه Mosaics فعال می باشد.

اگر کل مقاله موجود باشد گزینه original document فعال است و شما می توانید آن مقاله را دانلود کنید. (کادر قرمز رنگ)

آموزش تصویری و گام به گام در espacenet