rnrnrn
همه چیز درباره مقاله ISI

همه چیز درباره مقاله ISI

 • مرکز نوآوری وکارآفرینی تک
 • |
 • 05 اکتبر 2019
 • |
 • بدون دیدگاههمه چیز درباره مقاله ISIReviewed by محدثه کابلی on Oct 5Rating: 5.0مقاله isiبرای آن‌که به نحوه نگارش مقالات در سطح (ISI) تسلط داشته باشیم، ابتدا باید بدانیم مقاله ISI چیست؟ در این بخش سعی نمودیم تا  در زمینه نحوه ی نگارش مقاله ISI که می تواند نکات و عامل مهمی در پذیرش یک مقاله در مجلات معتبر ISI  باشد به شما پژوهشگران و محققان ارجمند بصورت مختصر و جامع ارائه دهیم:

همه چیز درمورد مقالات ISI

برای آن‌که به نحوه نگارش مقالات در سطح (ISI) تسلط داشته باشیم، ابتدا باید بدانیم همه چیز درباره مقاله ISI بدانیم و بدانیم مقاله ISI چیست و با مفهوم ISI آشنا باشیم.

در این بخش سعی نمودیم تا در زمینه نحوه ی نگارش مقاله ISI که می تواند نکات و عامل مهمی در پذیرش یک مقاله در مجلات معتبر ISI  باشد به شما پژوهشگران و محققان ارجمند بصورت مختصر و جامع ارائه دهیم:

موسسه ISI

الزام ایجاد مرکزی برای تهیه و نگهداری مقالات و پژوهش‌های علمی و ایجاد مرجعی برای این‌گونه نوشتارها سبب شد در سال ۱۹۶۰ موسسه‌ای برای انتشار و جمع‌آوری مقالات علمی که دارای سطح پژوهشی بالایی هستند توسط یوجین گارفیلد تاسیس شود. کار این موسسه ارائه خدمات مربوط به چاپ مقاله و نشریات است.

این مؤسسه نزدیک به سه دهه بانام موسسه اطلاعات علمی ISI به فعالیت پرداخت تا اینکه در سال ۱۹۹۲ توسط موسسه علمی تامسون خریداری شد و با نام Thomson ISI  معروف گردید اما با همان رویکرد قبلی به فعالیتش ادامه داد. واژه ISI مخفف Institute for Scientific Information  به معنی موسسه اطلاعات علمی است.

ISI موسسه‌ای است که برای سنجش اعتبار مقالات علمی به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کند و به‌صورت معیاری برای بررسی اعتبار و ارزش علمی مقالات درآمده است. اکثر دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری با این واژه به‌خوبی آشنا هستند. چراکه برای پیشرفت در مقطع تحصیلی و افزایش رتبه علمی‌شان به ارسال مقالات و پذیرفته شدن آن‌ها در این موسسه نیاز دارند.

اختراع چیست؟

از طرفی مقاله‌های (ISI) با سایر مقالات و تحقیقات آموزشی و دانشجویی متفاوت است و ممکن است مقاله‌ای برای پژوهش دانشگاهی بسیار خوب باشد اما شرایط انتشار در مجلات ISI را نداشته باشد، در نتیجه این‌گونه مقالات و پژوهش‌ها باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد. در واقع مقالاتی که در این موسسه به چاپ می‌رسند از  بار علمی بالایی برخوردار می‌باشند.

تمامی مقالات ISI به زبان انگلیسی نوشته می‌شوند، پس تمامی نویسندگان مقالات بایستی این مهم را در نظر بگیرند و مقالات خود را به زبان انگلیسی ویرایش نموده و سپس به این موسسه ارسال نمایند.

مقاله ISI بایستی کاربردی بوده و هر پژوهشی که برای نگارش یک مقاله علمی ISI انجام می‌گیرد بایستی کاربردی و عملی بوده و برای پیشرفت جامعه مفید واقع شود. در واقع می‌توان گفت کشورهایی که دارای مقالات علمی ISI  زیادی می‌باشند از سطح علمی بالایی برخوردار بوده و با به‌کارگیری این مقالات روزبه‌روز در حال پیشرفت هستند.

 

ISI از نگاه اعضای هیئت‌علمی

مقاله ISI، مقاله‌ای است که در عرصه بین‌المللی به‌عنوان رفرنس مورداستفاده قرار می‌گیرد و نشریه ISI، نشریه‌ای است که مقالات معتبر و رفرنس جهانی در آن منتشر می‌شود.

ISI در واقع نام موسسه‌ای است که با جمع‌آوری مقاله‌های علمی دنیا یک پایگاه داده به نام ISI Web Of Knowledge را تشکیل داده است؛ اطلاعات جمع‌آوری‌شده بیان می‌کند چه مقدار از مطالب ارائه‌شده، رفرنس خورده است، دیگران چقدر از آن استفاده کرده‌اند و از کدام قسمت‌های آن بیشتر استفاده‌شده است

سپس بر اساس این مقالات، مجلات ارزیابی می‌شود. موسسه گزارشی سالانه به نام GCR را از طریق سایت ارائه می‌کند که گزارش استنادی مجله‌های علمی است و مجله‌هایی که مقاله‌های ISI در آن چاپ‌شده است را معرفی می‌کند؛ به همین دلیل ISI اهمیت پیدا می‌کند و افراد تلاش می‌کنند تا یک مجله یا مقاله ISI داشته باشند.

مقاله ISI

چگونه یک مقاله ISI بنویسیم؟

چارچوبی مرسوم برای نوشتن مقالات ISI وجود دارد؛ هر مقاله ISI باید دارای عنوان، معرفی نویسنده و اطلاعات تماس، چکیده، واژگان کلیدی، مقدمه، بدنه (مبانی نظری، روش تحقیق، یافته‌ها، نتیجه‌گیری و فهرست منابع) باشد.

نکته‌ای که ISI در نوشتن مقالات بر آن تأکید دارد و برایش مهم است، بیان مطالب علمی به‌صورت ساده و پرهیز از عامیانه نویسی یا ژورنالیستی نویسی است. همچنین مقاله باید خلاق ،دارای ایده جدید، تازه و به عبارتی منحصربه‌فرد باشد.

مقاله ISI به‌هیچ‌عنوان نباید کپی یا جعلی باشد، در ایران یک مقاله به سه شکل مختلف نوشته می‌شود، ولی ISI به‌هیچ‌وجه این کار را قبول ندارد و مقاله‌ای را می‌پذیرد که جدید بوده و قبل از آن وجود نداشته باشد.

نحوه نوشتن مقاله

معیارهای بررسی برای  ISI بودن مقاله چیست؟

موسسه ISI کمیته‌ای برای ارزیابی نشریات دارد؛ این کمیته در ارزیابی سالانه نشریه‌ها را برای ورود به ISI بررسی می‌کند؛ چگونگی چاپ نشریه، بین‌المللی بودن منابع، دارا بودن زبان انگلیسی، نحوه نوشتن مقاله، چاپ به‌موقع و جایگاه آن در کشور مورد نظر و جهان از جمله مواردی است که بررسی‌شده و در صورت داشتن شرایط مورد نظر، ISI بودن مقاله تائید می‌شود.

در موسسه ISI پارامتری به نام ضریب تأثیر نیز در نظر گرفته‌شده که محاسبه آن بر اساس ارجاعاتی است که به هر یک از مجله‌های علمی جهان داده می‌شود؛ این ضریب اهمیت نشریات و مقاله‌ها را بالا می‌برد و توسط موسسه تامسون مشخص می‌شود.

راه‌حل مؤثر در نحوه نگارش مقاله ISI

ساده‌نویسی بهترین راه مقاله‌نویسی است، به خاطر داشته باشید که راه‌های زیادی برای فراگرفتن قواعد مقاله‌نویسی و نوشتن یک مقاله ISI وجود دارد اما بهترین راه، ساده‌نویسی آن‌هاست یعنی هرقدر پژوهش و محتوای مقاله نگارش شده ساده‌تر و قابل‌فهم‌تر باشد جذابیت آن برای مخاطب بیشتر است اما این سادگی نباید به نحوی باشد که اصطلاحات و جملات حالت عامیانه پیدا کند و از صورت علمی و تخصصی بودن نوشتار خارج شود.

فراموش نکنید سبک نوشتار شما در جذب مخاطب بسیار مؤثر است. همچنین تحقیق، نگارش و رعایت ساختار مقاله‌نویسی یک مقاله تنها نیمی از مراحلی است که باید برای نگارش مقاله ISI طی شود و نیم دیگر آن انتشار توسط مجلات معتبر علمی است.

نکته کلیدی در مورد نگارش مقاله ISI

قبل از شروع به نگارش مقاله ISI و آشنایی با مراحل مقاله‌نویسی، ابتدا باید بدانید ارزش هر پژوهش علمی به داشتن ایده‌ای تازه و منحصربه‌فرد است و اگر مقاله‌ای که می‌خواهید در ژورنال‌های ISI چاپ کنید، در مورد موضوعی باشد که پیش‌ازاین نیز منتشر شده، قابلیت انتشار در مجلات ISI را نخواهد داشت حتی اگر ساختار مقاله‌نویسی و قواعد مقاله‌نویسی برای ISI را رعایت کرده باشید.

پس هرگز کپی‌برداری نکنید و از عدم انتشار مقاله‌ای با موضوعیت مقاله خود اطمینان حاصل کنید. از طرفی باید گفت که از مقالات ISI نمی توان حمایت قانونی نمود، پس بهتر است مقاله خود را در ابتدا ثبت و سپس شروع به انتشار آن در مجلات و ژورنال های متفاوت نمود.

این نکته را فراموش نکنیم که یک مقاله ISI هرچقدر کامل و جامع باشد، اما مزیت های یک اختراع را ندارد. همچنین در اکثر موارد طرح هایی که در مقالات آورده شده اند چون به ثبت اختراع نرسیده اند، مورد سوءاستفاده قرار می گیرند. بهتر است برای جلوگیری از سوءاستفاده قبل از اینکه در مسیر ISI شدن قدم می گذارید اقدام به ثبت اختراع و طرح های نوآورانه خود باشید.

 

 ضریب تأثیر یا Impact Factor در مقاله ISI :

ضریب تأثیر برای یک مقاله ISI توسط مجله تعیین می‌شود. درواقع ضریب تأثیر اعتبار مجله برای مقاله را نشان می‌دهد. تعداد دفعاتی که یک مقاله علمی در یک ژورنال به چاپ رسیده است و در ژورنال‌های دیگر ارجاع داده‌شده است را، ضریب تأثیر مشخص می‌کند. درواقع تعداد دفعات در JCR مشخص می‌شود که  اختصار Journal Citation Report است. یعنی اگر در ژورنال‌های بیشتری استناد شده باشد مقاله از ضریب تأثیر بالایی برخوردار بوده و اعتبار علمی زیادی دارد.

برای بسیاری از محققان ضریب تأثیر دارای اهمیت زیادی است و آنها در نوشتن و نگارش یک مقاله ISI به این نکته مهم خیلی اهمیت میدهند. در حالت کلی نویسنده بایستی مطالب کاملا مرتبط با موضوع خود برای نوشتن مقاله ‌ISI انتخاب کرده و تمامی نکات را در تمامی مراحل نگارش رعایت نماید.

همه چیز در مورد مقاله ISI

انواع اختراع

مراحل نگارش مقاله ISI

در این بخش به مراحل نگارش مقاله ISI می پردازیم و طی گام هایی چگونگی نگارش آن را بیان میکنیم.

گام اول: هدف از نگارش مقاله ISI

اولین مرحله از مراحل مقاله نویسی این است که باید بدانیم هدف از انتشار مقاله ISI چیست؟ اگر صرفا برای چاپ در مجلات ISI مقاله می نویسید بهتر است هم اکنون نوشتن مقاله ISI را فراموش کنید چراکه صرف اینکه فقط می خواهید مقاله ای برای چاپ در ISI بنویسید و دیگر هیچ چیز مهم نیست، خود بزرگترین اشتباه است.

شاید در مجلات داخلی بتوان به راحتی اینگونه مقالات را منتشر نمود اما برای انتشار مقاله در مجلات ISI قطعا باید تحقیق و پژوهش ویژه ای انجام داده باشید که شایستگی و قابلیت نشر دراینگونه مجلات را داشته باشد.

گام دوم: رعایت قواعد مقاله نویسی

در گام دوم برای نحوه نوشتن یک مقاله ISI باید با قواعد مقاله نویسی آشنایی داشته باشید. مقاله های علمی معتبر از سه بخش ابتدا، بدنه و قسمت پایانی تشکیل شده است. همچنین رعایت چارچوب نوشتاری، نوع صفحه بندی و تایپ عبارات با اصول صحیح از نکات اولیه مقاله نویسی است.

گام سوم: چارچوب مقاله ISI

گام سوم مشخص کردن چارچوب مقاله است. ابتدا باید عنوانی مناسب با مقاله و تحولات روز انتخاب کنید. عنوان مقاله یکی از اصلی ترین ابزار جذب مخاطب است. عنوان اصولا باید کوتاه و از اصطلاحات کلیدی انتخاب شود. بیان موضوع مورد بحث در مرحله بعد قرار دارد. در بیان موضوع از فراز و فرود بیش از حد بپرهیزید و سعی کنید مطالب یکدست و جامع باشد.

روش تحقیق یکی از مهم ترین قسمت های مقاله است زیرا اگر سطح مطالب شما بالا باشد ولی روش تحقیق مناسبی اتخاذ نکرده باشید زحمات شما هدر خواهد رفت. یافته های پژوهش در مرحله بعدی قرار دارد سپس به نتیجه گیری و بحث در مورد مطالب بپردازید. یک نتیجه گیری مناسب می تواند نقطه عطف دستاوردهای شما در این پژوهش باشد و در آخر هم پس از ارائه راه حل ها و پیشنهادات مناسب، منابع و مأخذ تحقیق و پژوهش‌هایتان را ذکر کنید.

در ISI برای نوشتن بدنه مقاله، مقدمه، نقشه کلی، مباحث نظری و در انتها سؤال یا هدف مطرح می‌شود و اصل موضوع درروش و نتایج است؛ یعنی باید روش تحقیق، مخصوصاً روش‌های نو یا روش‌های ترکیبی آمیخته و فرا تحلیلی در حوزه علوم انسانی به‌طور تخصصی با جزئیات کامل توضیح داده‌شده و روش تحقیق، جامعه آماری، نحوه نمونه‌گیری و غیره مطرح شود.

گام چهارم: زمان‌بندی مناسب برای نگارش مقاله ISI

برای گام چهارم باید بدانید زمانی که برای تهیه و نوشتن یک مقاله در نظر دارید بسیار مهم است. همیشه به خاطر داشته باشید تحقیق و پژوهش مبتنی بر صرف زمان زیادی است و ممکن است ماه‌ها طول بکشد پس با زمان‌بندی مناسب در جهت پیش برد اهدافتان تلاش کنید.

گام پنجم: چکیده‌نویسی

در گام پنجم به دشوارترین بخش مقاله یعنی چکیده‌نویسی می‌پردازیم. ابتدا باید تمام مطالبی که نوشته‌اید را به‌خوبی مطالعه کنید و تلاش کنید چکیده مطالب شما مطابق با همان طرح اولیه مقاله باشد و یک جمع‌بندی خلاصه و کلی از همه مطالبی که در مقاله شما آمده داشته باشد. درنهایت مطالب را با یک جمع‌بندی مناسب به پایان ببرید.

گام  ششم: انتخاب یک مجله معتبر

گام ششم  انتخاب یک مجله معتبر برای انتشار مقاله‌تان، است. انتخاب مجله‌ای با بالاترین سطح کیفی می‌تواند بهترین گزینه ممکن باشد اما اگر بنا بر موضوع مقاله‌ای که نوشته‌اید مجبورید آن را دریکی از مجلات بین‌المللی منتشر کنید بهتر است بدانید کار سختی در پیش دارید. پس بهتر است مجله‌ای را درنهایت انتخاب کنید که توسط افراد سرشناس علمی خوانده می‌شود زیرا این افراد درباره مقاله شما اظهارنظر خواهند کرد.

گام هفتم: ترجمه تخصصی از فارسی به انگلیسی

اگر بهترین مقاله  ISI را نوشته باشید و راهکار جدیدی را برای رفع یک مشکل اساسی خلق کرده باشید یا موضوع علمی جدیدی را مطرح کرده باشید؛ چنانچه نتوانید آن را با توجه به استانداردهای مجلات ISI به زبان انگلیسی ترجمه کنید؛ هیچ فایده‌ای نداشته و تلاش شما بی‌نتیجه خواهد ماند. اگر در ترجمه مقاله خود فرمت مجله‌ای که می‌خواهید مقاله شما در آنجا چاپ شود را در نظر نگیرید مقاله  شما رد می‌شود.

در پایان ذکر این نکته لازم است که در تمام دنیا تحقیق و پژوهش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و با اطمینان می‌توان گفت همه پیشرفت‌های نوین مرهون این‌گونه پژوهش‌ها است. در ایران نیز با توجه به ایجاد مؤسساتی برای تولید و انتشار مقالات ISI این‌گونه مقالات بیش‌ازپیش افزایش داشته، همین امر در پیشرفت و توسعه علمی کشور نقش چشمگیری خواهد داشت.

مشاوره ثبت اختراع

ساختار یک مقاله ISI

مقاله ISI نیز مانند اسناد اختراع دارای ساختاری بخصوص است که رعایت کردن آن برای ثبت مقاله الزامی است

عنوان مقاله (Title)

عنوان مقاله ISI پارامتری حساس است که باید کوتاه، اما جذاب و منتقل‌کننده مفهوم باشد و دارای کلمات کلیدی پژوهشی و کاربردی باشد. عناوینی که طولانی بوده و کلمات کلیدی ناملموسی دارند از ارزش علمی کمتری برخوردار هستند. به‌عبارت‌دیگر درعین‌حال که کامل است، جامع‌ومانع نیز باشد، همچنین نباید خیلی جزئی باشد.

در عنوان مقاله ISI نباید از لغات اضافه یا ایهام استفاده کرد، عنوان باید به نحوی انتخاب شود که بیشترین جذابیت را برای خواننده و بیشترین ارتباط را با محتوای مقاله داشته باشد. برای جلب‌توجه و نظر داوران و خوانندگان مقاله در ابتدا موضوع مقاله است که بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرد. بنابراین عنوان مقاله را با دقت بیشتری انتخاب کنید.

اسامی نویسندگان مقاله و سازمان وابسته

در سطر زیر عنوان باید اسامی نویسندگان و نام دانشگاه و موسساتی که در آن تحصیل می‌کنید آورده شود. ترتیب اسامی نویسندگان میزان مشارکت نویسندگان در نوشتن مقاله را نشان می‌دهد و نسبت به آن امتیاز داده می‌شود. به‌طوری‌که نویسنده‌ی اول بیشترین و نویسنده آخر کمترین امتیاز را خواهد داشت. اگر مشارکت یکسان باشد اسامی به ترتیب الفبا قرار می‌گیرد.

چکیده (Abstract)

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که بایستی در نوشتن یک مقاله ISI  به آن توجه نمود بخش Abstract یا همان چکیده است. در مقاله ISI  این بخش بایستی شامل عنوان مقاله و روش انجام کار و مراحل آن و نتیجه به‌دست‌آمده به‌طور مختصر و مفید باشد. بخش چکیده بایستی خوانا بوده و دارای هیچ‌گونه ابهامی نباشد.

چکیده مقاله ISI به ۲ شکل آزاد و ساختاری نوشته می‌شود؛ در شکل آزاد چکیده، مطالب در قالب یک پاراگراف کامل مطرح می‌شود. شکل ساختاری چکیده که در ایران هم مرسوم است از چهارقسمتی که در مقاله وجود دارد، تشکیل‌شده است؛ اکثر مقاله‌های حوزه علوم انسانی دارای چکیده ساختاری هستند.

در چکیده‌ی مقاله پژوهشگر توضیحات مختصر و جامعی در ۴ بخش به شرح زیر می‌پردازد:

 1. بیان مسئله و اهداف پژوهش در ۲ الی ۳ جمله
 2. پرسش‌ها
 3. روش‌های تحقیق اعم از نوع،محل، دوره و نمونه تحقیق و روش انتخاب و نوع آزمون آماری و نوع مدل هرکدام در نیم‌خط
 4. نتایج تحقیق اعم از فرضیه‌های تائید شده یا رد شده در ۲ الی ۳ جمله

طول چکیده به فرمت هر مجله بستگی دارد ولی به‌طور تقریبی بین ۱۰۰ الی ۱۵۰ کلمه پیشنهاد شده است. برخی از نشریه‌ها چگونگی نوشتن چکیده را در سایت خود بیان می‌کنند تا مخاطبان آن را در نوشتن مقاله موردتوجه قرار دهند.

کلیدواژه

پس از آشنایی خواننده از روند تحقیق در انتهای هر چکیده باید از کلمات کلیدی که بیشتر موردتوجه قرار گرفت آورده شود و باید بین ۵ الی ۷ کلمه باشد.

مقدمه  (Introduction)

این بخش از یک مقاله ISI بایستی شامل اطلاعات کامل، مسئله تحقیق، پژوهش‌ها، نتایج محققان قبلی و نتایج به‌دست‌آمده از پژوهش و ضرورت و اهداف کاربردی آن‌ها باشد. درواقع در این قسمت نویسنده با طرح سوال و جواب از پژوهش محققان دیگر به توضیح پژوهش خود پرداخته و موضوع را برای فهم و درک بیشتر بسط می‌دهد.

در تمامی این قسمت‌ها رعایت ترتیب سال‌های انجام پژوهش‌هایی که قبلاً صورت گرفته و نویسنده مقاله در نگارش مقاله خود به آن‌ها پرداخته است الزامی است. این قسمت در مقاله ISI دارای اهمیت خاصی است به‌طوری‌که اگر نویسنده نتواند پژوهش‌های قبلی را کامل و با رفرنس دهی به مرجع مربوطه توضیح دهد مقاله او اعتبار کافی برای مقاله ISI را دارا نبوده و ازنظر موسسه رد می‌شود.

روش تحقیق

در این بخش تمامی کارهایی که محقق برای نوشتن مقاله انجام داده است بایستی آورده شود، محقق باید همه مراحل اجرا اعم از آزمودنی‌ها و ابزارها و طرح پژوهش و روش اجرا و تحلیل داده‌ها را بیان کند. از جمله مواردی که به‌کاربرده شده و یا نمونه‌هایی که گرفته‌شده است بایستی ذکر گردد.

روش تحقیق بخش اساسی تحقیق محسوب می‌شود که چگونگی آن را یک پژوهش را به‌صورت دقیق گزارش می‌دهد. بنابراین برای نوشتن روش تحقیق از متخصصین آمار مشورت شود تا از درستی روش پژوهشی خود مطمئن شود چرا که مطالب سطح بالای مقاله با انتخاب روش نادرست به هدر می‌رود.

نتایج و بحث (Result & Discution)

در این بخش از یک مقاله ISI بایستی نتایج خود فرد و نتایجی که قبلاً در پژوهش‌هایی که مرتبط با موضوع آن فرد انجام‌شده به‌طور کامل و خوانا آورده شود.

درواقع در این بخش نویسنده به مقایسه و تفسیر نتایج خود با دیگر محققان می‌پردازد، یعنی ابتدا نتیجه هر فرضیه را بیان و سپس نتایج تحقیقات دیگران در رابطه با آن فرضیه را آورده و به مقایسه پرداخته و با توجه به مجموعه و شواهد نتیجه‌گیری نموده و در صورت لزوم می‌توان پیشنهادها برای انجام مطالعات بهتر و کامل‌تر در آینده ارائه داد.

نویسنده در این بخش بایستی سعی کند حتی‌الامکان به بحث در مورد پژوهش‌هایی بپردازد که به‌روز بوده و حاصل تحقیقات جدید باشد تا اعتبار علمی مقاله ISI خود را بالا ببرد.

یکی از روش های ارزنده برای ارائه نتایج پژوهش استفاده از جداول و نمودارها برای نمایش داده‌ها است. به‌طوری‌که مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گیرند و اگر از روش‌ها و آزمون‌های آماری برای بررسی نتایج و تحلیل داده‌ها استفاده‌شده باشد باید نوع روش نیز ذکر شود.

تفسیر نتایج به‌دست‌آمده از مقاله دارای اهمیتی بسیار و برای موسسه ISI خیلی مهم است؛ در ایران مقاله‌ها پس از نتیجه‌گیری رها می‌شوند و تفسیری از نتایج صورت نمی‌گیرد، درحالی‌که ISI بر تفسیر نتایج و اینکه چگونه این نتایج به‌دست‌آمده است، تاکیدی بسیار دارد.

منابع (Refrences)

این بخش یکی از مهم‌ترین واصلی‌ترین بخش‌ها در نوشتن یک مقاله ISI است. به‌طوری‌که وجود کوچک‌ترین ایراد در این بخش باعث ساقط اعتبار آن برای پذیرش به‌عنوان مقاله ISI می‌شود. تمامی منابع بایستی با تمام جزئیات نوشته شود و هیچ نکته‌ای اعم از نام نویسنده، تعداد صفحات و نام مجله در آن از قلم نیفتد.

قسمت آخر هر مقاله آوردن منابعی که در تحقیق مورد استفاده قرارگرفته‌اند است. این منابع باید کاملاً دقیق نوشته شود و برای نوشتن منابع هر نشریات شیوه‌ی نگارش آن متفاوت بوده و بهتر است از راهنمای نویسندگان هر مجله کمک بگیرید.

هر مجله در سایت خود جهت راهنمای نویسندگان اعم از تعداد کلمات، فونت، تعداد خطوط و فاصله خطوط از کناره‌های صفحه و…. قرار داده‌اند که هر محقق قبل از ارسال مقاله خود باید این نکات را رعایت کند تا برگشت اصلاحیه نورد در صورت عدم رعایت و دادن هشدار، مقاله در کوتاه‌ترین زمان رد می‌شود.

ترجمه نامناسب و غلط تایپی و وجود تعداد زیادی مقاله در موضوعات مشابه و بروز نبودن محتوای مقاله می‌تواند به رد مقاله شما از طرف مجله‌ی انتخابی شما باشد.

ساختار مقاله ISI

تمام دلایل مرجوع مقاله ISI که باید رعایت شود

 1. چند نکته باعث برگشت مقاله از سوی موسسه ISI می‌شود که دانستن آن‌ها از نحوه نوشتن مقاله مهم‌تر است، زیرا روش نوشتن مقاله را می‌توان با مطالعه چند کتاب هم یاد گرفت.
 2. یکی از مواردی که در اکثر مواقع باعث برگشت مقاله می‌شود عنوان و ابهامی‌ است که در موضوع وجود دارد؛ عنوان باید درست انتخاب شود و موضوع تکراری نباشد.
 3. تخصصی نبودن مقاله و سنخیت نداشتن موضوع یا تخصص آن با مجله‌ای که مقاله در آن چاپ‌شده یکی دیگر از موارد و عوامل برگشت مقاله ISI است.
 4. رعایت نکردن اصول مقاله‌نویسی که موردنظر نشریه و بااهمیت است، باعث مرجوع شدن مقاله می‌شود.
 5. دقیق نبودن ارقام، اعداد، آمار، آزمون و نمونه‌گیری از مواردی هستند که موسسه ISI در بررسی مقاله‌ها موردتوجه ویژه قرار داده است؛ متأسفانه در چند سال اخیر چند مقاله ایرانی در دنیا به همین دلیل جعلی شناخته شد.
 6. مورد دیگر بحث بر روی نتیجه و تفسیر آن است که برای موسسه ISI خیلی مهم و قابل‌توجه است؛ مقاله‌هایی که برای دریافت ISI به موسسه ارسال می‌شوند گاهی نتیجه‌گیری ندارند یا کامل نیست و این موضوع یکی دیگر از عواملی است که باعث مرجوع شدن مقاله می‌شود.
 7. نکته آخر توجه به نحوه نوشتن چکیده و رعایت نکاتی است که باید به آن توجه شود؛ ایراد و اشکال در چکیده باعث برگشت مقاله ارسالی به موسسه خواهد شد.

نحوه پیدا کردن نشریه مناسب برای چاپ مقاله ISI

هنگامی‌که مقاله ISI کامل شد باید برای چاپ یک نشریه یا مجله معتبر را پیدا کرد؛ در انتخاب مجله باید توجه داشت که ISI آن به‌روز بوده و ضریب تأثیر و تخصصی داشته باشد زیرا موسسه ISI روی تخصصی بودن مجله تاکیدی فراوان دارد؛ به‌طور مثال فردی که در حوزه رسانه و ارتباطات مقاله می‌نویسد نمی‌تواند به مجله علوم سیاسی مقاله ارائه کند، زیرا باعث رد شدن آن از سوی ISI می‌شود.

بهترین کار در انتخاب یک مجله برای چاپ مقاله ISI، ورود به سایت موسسه تامسون است، در این سایت نشریات مختلف وجود دارد و می‌توان به‌راحتی انتخاب کرد. روش دیگر و برای حالتی که نشریه برای چاپ مقاله مشخص است، می‌توان با مراجعه به سایت آن نشریه، اطلاعات موردنظر و نحوه نگارش را مطالعه کرد و بر اساس آن مقاله را نوشت، زیرا هرکدام از نشریه‌ها دارای نحوه نگارش خاص خود هستند.

چاپ مقاله ISI

ارتباط مقاله ISI با اختراع

از آنجایی که ویژگی های ISI شدن و ثبت اختراع تقریبا مانند یکدیگر است (به طور مثال: هر دو باید جدید باشند و نمونه های مشابه نداشته باشند) پیشنهاد می شود مقاله خود را ثبت نمایید. همانطور که در بالا گفته شد، برای یک مقاله ISI تنها حقوق معنوی (یعنی ذکر نام فرد) درنظر گرفته می شود، اما در اختراع علاوه بر حقوق معنوی، حقوق مادی مانند انحصاری شدن اختراع برای مخترع در نظر گرفته می شود. همچنین در صورت کپی برداری از اختراع شما می توان از سوی مراجع قضایی پیگیری نمود.